W Luksemburgu odbędzie się konferencja szefów parlamentów państw UE

Kryzys migracyjny, wzmocnienie Unii Europejskiej, bezpieczeństwo obywateli i rola parlamentów narodowych w polityce unijnej – to główne tematy dwudniowej konferencji przewodniczących parlamentów państw UE w Luksemburgu, która rozpocznie się w poniedziałek.

Jak poinformowała Kancelaria Senatu RP, w obradach w Luksemburgu weźmie udział wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

W poniedziałek z szefami parlamentów państw unijnych spotka się przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który weźmie udział w pierwszej sesji obrad, poświęconej kryzysowi migracyjnemu. W trakcie tej sesji uczestnicy konferencji mają dyskutować przede wszystkim o wsparciu dla Grecji i innych państw unijnych, najbardziej dotkniętych falą migracyjną, jak również o walce z przemytnikami ludzi oraz o próbach wspólnego rozwiązania tych problemów.

Według projektu dokumentu końcowego spotkania, uczestnicy mają zaapelować o wzmocnienie solidarności wewnątrz UE w dziedzinie rozwiązywania kryzysu migracyjnego, oraz wyrazić poparcie dla marcowej decyzji Rady Europejskiej dotyczącej przyspieszenia realizacji programów relokacji uchodźców oraz ich przesiedleń, aby pomóc krajom najbardziej dotkniętym problemem migracji.

Przewodniczący parlamentów państw UE mają wyrazić zaniepokojenie, że coraz częściej utożsamia się uchodźców z terrorystami, podczas gdy uchodźcy są ofiarami terroryzmu i uciekają „także przed masakrami, dokonywanymi przez tzw. Państwo Islamskie”.

Druga sesja obrad poświęcona będzie wzmocnieniu UE, w tym jej „wymiaru socjalnego”, który nie powinien być zaniedbywany pod pretekstem pilnowania dyscypliny budżetowej. W deklaracji końcowej uczestnicy konferencji podkreślić mają m.in., że „UE musi trwać przy swych podstawowych wartościach: prawach człowieka, demokracji i praworządności, których nie wolno kwestionować”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl