fot. twitter.com

Ł. Mikołajczyk: Zachowanie Fransa Timmermansa jest bulwersujące

To jest bardzo przerażające i bulwersujące, że Frans Timmermans tak negatywnie wypowiada się o Polsce i chce wprowadzać swoje procedury, nie słysząc tego, co mamy do przekazania – wskazuje senator Łukasz Mikołajczyk. Już nie tylko art. 7, ale też procedura naruszenia unijnego prawa – Komisja Europejska zamierza wszcząć przeciw Polsce tzw. procedurą naruszeniową.

Komisja Europejska upoważniła swojego wiceszefa, Fransa Timmermansa do wszczęcia procedury naruszenia unijnego prawa przeciw Polsce. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, która wchodzi w życie 3 lipca. Finałem procedury może być skierowanie przepisów do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Jednocześnie dziś w Parlamencie Europejskim Frans Timmermans stwierdził, że jest świadomy, iż potrzebne są pilne działania w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego, którzy 3 lipca mają przejść na emeryturę. Postawa wiceszefa KE jest bulwersująca – wskazuje senator Łukasz Mikołajczyk, wiceszef senackiej komisji Praw Człowieka.

– To jest bardzo przerażające i bulwersujące, że Frans Timmermans tak negatywnie wypowiada się o Polsce i chce wprowadzać te procedury, nie słysząc tego, co mamy do przekazania. W Brukseli był minister Konrad Szymański, który bardzo merytorycznie wypowiadał się w kontekście całej sprawy. Ze strony Polski jest chęć porozumienia, ona jest mocno akcentowana. Mam nadzieję, że inne państwa członkowskie są przekonanie, że warto w końcu zakończyć ten polityczny konflikt – mówi Łukasz Mikołajczyk.

Z kolei część europosłów Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE apeluje: Komisja Europejska powinna uruchomić procedurę i skierować ustawę o Sądzie Najwyższym do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Prawo i Sprawiedliwość zarzuca, że KE stosuje wobec Polski „podwójne standardy”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj