W 2017 r. znika prawo użytkowania wieczystego w budynkach wielorodzinnych

Nawet milion posiadaczy mieszkań może stać się w końcu właścicielami gruntu pod swoim blokiem. Od 1 stycznia 2017 r. ma zniknąć prawo użytkowania wieczystego, ale tylko w budynkach wielorodzinnych.

Odpowiedni projekt zmian w prawie przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Dzięki temu właściciele mieszkań w blokach stojących na użytkowanym samorządowym gruncie staliby się jego właścicielami.

Tak będzie jednak tylko w wypadku budynków wielorodzinnych. Zmiany nie obejmą właścicieli domów jednorodzinnych i działek komercyjnych przeznaczonych np. pod usługi.

Umocnienie własności w powszechnym wymiarze jest jednym z celów rządu Prawa i Sprawiedliwości – mówi poseł Jerzy Polaczek z sejmowej Komisji Infrastruktury.

– Jak wiadomo, w Polsce w ostatnich latach trwał proces nabywania lokali komunalnych, lokali zakładowych w różnych sektorach mieszkalnictwa. Ta kwestia, jak również dogodne warunki, w których będzie następowało to przekształcenie, to jest również ten wymiar polityki konkretu, adresowany do naszych obywateli przez rząd, w tym przypadku przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Oczywiście to jest tylko jeden z elementów; ważniejszym jest przede wszystkim pobudzenie szerokiego programu mieszkaniowego adresowanego do rodzin – powiedział Jerzy Polaczek.

Resort budownictwa i infrastruktury zapewnia, że na nowych przepisach nie stracą samorządy. Właściciele gruntu, do końca trwania okresu użytkowania wieczystego, musieliby płacić co roku określoną kwotę.

Zmienią się jednak zasady aktualizacji opłat, które będą waloryzowane specjalnym wskaźnikiem Głównego Urzędu Statystycznego. Samorządy nie mogłyby podwyższać ich o kilkaset procent.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl