Szef MSZ: Polska chce być partnerem gwarantującym bezpieczeństwo

Polska nie chce być postrzegana jako konsument bezpieczeństwa, ale jako wiarygodny partner gwarantujący bezpieczeństwo – mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w trakcie otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

W trakcie dwudniowego pobytu w USA szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych spotkał się m.in. z przedstawicielami nowej amerykańskiej dyplomacji. Rozmowy dotyczyły kierunków polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych w okresie prezydentury Donalda Trumpa.

Polska jest wiarygodnym sojusznikiem, próba poprawienia stosunków z Rosją nie będzie odbywać się kosztem Unii Europejskiej i NATO, w tym Polski – takie zapewnienie minister Witold Waszczykowski miał usłyszeć z ust swoich amerykańskich rozmówców.

W trakcie wtorkowej otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ szef MSZ przypomniał wkład Polski w proces rozwiązywania problemów współczesnego świata.

– Jako jeden z członków założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych Polska była zaangażowana w operacje pokojowe ONZ od 1953 roku. Od tego czasu, ponad 70 tys. polskich żołnierzy w błękitnych hełmach służyło w różnych misjach ONZ. Kierując się uniwersalnymi wartościami pokoju, stabilności i dobrobytu, które leżą u podstaw naszej polityki zagranicznej, Polska nie chce być uznawana za konsumenta bezpieczeństwa. Chcemy być postrzegani jako wiarygodny partner gwarantujący bezpieczeństwo – akcentował minister spraw zagranicznych.

Witold Waszczykowski apelował o skuteczniejsze działania społeczności międzynarodowej na rzecz zagwarantowania pokoju. Podkreślił, że w ostatnich latach byliśmy świadkami przewlekłych konfliktów i jednocześnie najgorszych kryzysów humanitarnych od końca II wojny światowej.

– Biorąc pod uwagę szczególnie czuły krajobraz bezpieczeństwa w wielu regionach świata musimy przyznać, że wysiłki zmierzające do rozwiązania istniejących konfliktów nie są wystarczające. Aby zapewnić w sposób wiarygodny i trwały pokój dla wszystkich, społeczność międzynarodowa musi szybciej i gruntowniej rozpoznawać oraz rozwiązywać przyczyny konfliktów – zwrócił uwagę polityk.

Jak przekonywał szef resortu, w trakcie dwudniowej wizyty w USA usłyszał wiele pozytywnych sygnałów na temat poparcia kandydatury naszego kraju na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kampania promocyjna w tej sprawie będzie kontynuowana w najbliższych miesiącach – zapowiedział minister.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl