fot. PAP/EPA

Caritas Polska przekazuje 100 tys. zł dla powodzian w Indiach

Caritas Polska przeznacza 100 tys. złotych dla poszkodowanych w powodziach w Indiach – poinformował we wtorek Zespół Prasowy Caritas Polska. To odpowiedź na apel Caritas Indie i papieża Franciszka o pomoc humanitarną dla powodzian.

„Niech tym naszym braciom nie zabraknie naszej solidarności oraz konkretnego wsparcia społeczności międzynarodowej. Jestem blisko Kościoła w Kerali, znajdującego się na pierwszej linii w niesieniu ludności ulgi. Módlmy się wspólnie za tych, którzy stracili życie i za wszystkich doświadczonych tą wielką klęską” – mówił papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.

Jak podaje Caritas katastrofa w Indiach nazywana jest powodzią stulecia.

„Gwałtowne deszcze i silny wiatr przez ponad trzy tygodnie zniszczyły Keralę, region na południowym zachodzie Półwyspu Indyjskiego” – podano w informacji przesłanej PAP.

W komunikacie poinformowano również, że suma opadów przekroczyła o 30 proc. roczną średnią opadów na tym terenie.

„Jak donoszą pracownicy Caritas Indie, wskutek intensywnych deszczy monsunowych 34 tamy nie wytrzymują już naporu wody, 44 rzeki wylewają, 12 z 14 regionów znajduje się pod wodą, 36 lokalizacji walczy z osuwaniem się gruntu. Takich zniszczeń mieszkańcy Indii nie pamiętają od ponad 90 lat” – poinformowano.

Caritas Polska podaje, że w powodzi w Kerali zginęły 324 osoby, ponad 3 miliony ludzi mieszka w 2084 tymczasowych obozach. Powódź zniszczyła również 24 tysiące hektarów pól.

„Sytuacja na miejscu jest tragiczna – dziesiątki tysięcy osób pilnie potrzebują jedzenia, ubrań, miejsca do spania, lekarstw, wody pitnej i tymczasowych schronień. Niezbędna jest szybka reakcja. Na pomoc czeka 50 tysięcy ludzi” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

PAP/RIRM

drukuj