25-lecie działalności Caritas Polska

W tym roku Caritas Polska świętuje 25-lecie działalności. W Warszawie pod hasłem „Caritas dla rodziny” zainaugurowano Rok Organizacji. Błogosławieństwo na Rok Caritas w Polsce przekazał papież Franciszek.

Z okazji jubileuszu przygotowano specjalny program i wiele inicjatyw.

Każdy miesiąc roku będzie poświęcony innej sferze działania Caritas – np. pomocy dla niepełnosprawnych, bezdomnych, dzieci, bezrobotnych.

Będzie to rok wspólnego podziękowania darczyńcom, wolontariuszom i pracownikom Caritas. Istotne jest to, by jak najwięcej osób uczestniczyło w działalności charytatywnej.

Każdy wolontariusz, uczeń, student czy dorosły, wnosi coś pozytywnego – niesie pomoc – podkreślał ks. Marian Subocz, dyrektor organizacji.

Rozwijanie i formowanie wolontariatu oraz praca formacyjna. Musimy już teraz przygotowywać się, tworzyć pewne ośrodki dla ludzi samotnie żyjących w blokach,  itd. Jeżeli społeczeństwo dalej tak będzie się starzało, a nie będzie młodych ludzi, nie będzie rąk do pracy, będzie to problem numer jeden, na który trzeba zwrócić uwagę. Druga sprawa to kwestia rodziny. Rodzina jeżeli dobrze funkcjonuje, wtedy państwo nie potrzebuje wydawać pieniędzy materialnie, dlatego że rodzina chroni daną osobę. A jeżeli rodzina nie będzie funkcjonowała dobrze, to wtedy całe społeczeństwo będzie dźwigało ten ciężar – powiedział ks. Marian Subocz.

Caritas Polska jest instytucją charytatywną KEP. Koordynuje pracę 44 diecezjalnych i archidiecezjalnych Caritas.

Caritas w Polsce to obecnie ponad 100 tys. wolontariuszy oraz 900 placówek. Na arenie międzynarodowej  Caritas Polska współpracuje z Papieską Radą Cor Unum; jest członkiem Caritas Internationalis i Caritas Europa.

RIRM

drukuj