(fot. PAP)

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Problem ubóstwa dotyka na całym świecie blisko 1,2 miliarda osób. W naszym kraju przynajmniej co siódma osoba żyje poniżej progu ubóstwa.

Warto przypomnieć, że bieda oprócz braku pieniędzy to również niedobór wody czy niewystarczający dostęp do edukacji lub innych środków umożliwiających realizację podstawowych praw człowieka.

Wśród organizacji charytatywnych, które służą potrzebującym jest Caritas.

Ks. Marian Subocz – dyrektor Caritas Polska zaznacza, że organizacja ta bierze pod uwagę człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

– Dzisiaj możemy mówić o ubóstwie zarówno w sensie materialnym, czyli w przypadku, kiedy brakuje komuś środków materialnych, pracy czy domu. Ale istnieje też ubóstwo duchowe. Już papież Jan Paweł II mówił o tym, by mieć nową wyobraźnie miłosierdzia Bożego, ponieważ dzisiaj człowiek nawet mając środki materialne też jest ubogi w sensie duchowym. Caritas dlatego pomaga tym, którzy są w potrzebie, a więc ludziom najsłabszym. Przede wszystkim staramy się brać pod uwagę całego człowieka: od poczęcia, aż do naturalnej śmierci, od okien życia po hospicja – podkreśla dyrektor polskiego Caritas.

Jedną z bardziej znanych akcji prowadzonych przez Caritas Polska jest wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, które, m.in. umożliwia wyjazd na wakacje dzieciom z najuboższych rodzin. Inicjatyw jest jednak znacznie więcej i każdy kto zechce może je wesprzeć.

– Oczywiście każdy może wspomóc i w jakimś sensie jest to też obowiązek każdego człowieka, bo jesteśmy wspólną rodziną. Jako ludzie wierzący jesteśmy też świadomi, że doświadczaliśmy ogromnej miłości samego Boga, Jezusa Chrystusa, który odkupił człowieka. Dlatego musimy też pamiętać o naszych braciach, którym się gorzej powodzi i zawsze jest więcej radości w dawaniu niż w braniu. Dlatego też bardzo zachęcam do wsparcia Caritas poprzez sms charytatywny, wpisując hasło „pomagam”, nr 72052. Można też wejść na nasze strony internetowe: www.caritas.pl, tam można też przekazać fundusze na nasz cel – zachęca ks. Marian Subocz.

RIRM

 

drukuj