Podróż Ojca Świętego Franciszka do Brazylii

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął swoją pierwszą zagraniczną podróż apostolską do Brazylii. Dziś, trzydzieści minut po północy czasu polskiego, sprawowana będzie Msza św. rozpoczynająca 28 Światowe Dni Młodzieży.

Eucharystii przewodniczył będzie metropolita Rio de Janeiro – ks. abp Orani João Tempesta.

Liczba młodzieży, która zapisała się na ŚDM, przekroczyła 350 tys. Aby wziąć udział w sobotnim czuwaniu i niedzielnej Mszy św. rozesłania nie trzeba być zapisanym. Organizatorzy spodziewają się, że będzie ok. 1,5 mln osób. Najwięcej młodzieży pochodzi z Brazylii, Argentyny, USA, Chile, Włoch, Wenezueli, Francji, Paragwaju, Peru i Meksyku.

W ŚDM bierze udział 664 ks. biskupów (w tym 28 kardynałów), 7814 kapłanów i 631 diakonów. Jest 60 tys. wolontariuszy, a ponad 800 artystów bierze udział w przebiegu ŚDM. Katechezy odbędą się w 26 językach i 273 różnych punktach miasta. Najwięcej w języku hiszpańskim, bo aż 51.

Jak mówi o. Piotr Dettlaff – redemptorysta, który relacjonuje wydarzenia z  pielgrzymki Papieża dla Radia Maryja i TV Trwam, młodzi z całego świata z ogromnym entuzjazmem i radością czekali na wczorajszy przejazd Franciszka ulicami Rio de Janeiro.

Ludzie młodzi z całego świata w Madrycie skandowali: to jest młodzież Papieża. Także na ulicach Rio de Janeiro możemy usłyszeć te słowa. To jest młodzież Papieża, przyjechała młodzież, która czuje swoją łączność z Kościołem i z Ojcem Świętym Franciszkiem. Przed wschodem słońca odwiedziliśmy Guaratibę, drugi po plaży Copacabana przystanek Światowych Dni Młodzieży, miejsce czuwania z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz sprawowania Mszy św. rozesłania. Znaki szczególne, znaki Światowych Dni Młodzieży, krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. To młodzi  są bohaterami tego spotkania. Spotkania wiary, nadziei i jedności – powiedział o. Piotr Dettlaff CSsR.

Wczoraj podczas oficjalnej ceremonii powitania w ogrodzie pałacu Guanabara, siedzibie gubernatora stanu, Papież powiedział, że Bóg w swojej miłującej opatrzności zechciał, aby pierwsza zagraniczna podróż zawiodła go z powrotem do ukochanej Ameryki Łacińskiej.

– Dowiedziałem się, że aby dotrzeć do narodu brazylijskiego, trzeba wejść przez bramę jego wielkiego serca. Niech mi więc będzie wolno w tej chwili delikatnie zapukać do tych drzwi. Proszę o pozwolenie, by wejść i spędzić ten tydzień z Wami. Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co dostałem najcenniejszego: Jezusa Chrystusa! Przybywam w Jego Imię, aby ożywić płomień braterskiej miłości, który pali się w każdym sercu i pragnę, aby do Was wszystkich i do każdego oddzielnie dotarło moje pozdrowienie: „Pokój Chrystusa niech będzie z Wami!” – podkreślał Ojciec św. Franciszek.

Ojciec Święty akcentował, że przez tę wizytę pragnie kontynuować misję duszpasterską Biskupa Rzymu, która polega na umacnianiu braci w wierze w Chrystusa, dodawaniu im otuchy w składaniu świadectwa o motywach nadziei, którą On budzi i zachęcaniu ich, by wszystkim ofiarowywali niewyczerpane bogactwa Jego miłości.

Papież podczas powitania mówił, że młodzież jest oknem, przez które przychodzi na świat przyszłość, a więc stawia przed nami wielkie wyzwania. Dodał, że przed nami zadanie aby zapewnić im warunki materialne i duchowe.

– Nasze pokolenie stanie na wysokości obietnicy, która jest w każdym młodym człowieku, gdy będzie umiało zapewnić mu przestrzeń, zatroszczyć się o warunki materialne i duchowe dla pewnego rozwoju. Dać mu mocne fundamenty, na których będzie mógł budować życie. Zagwarantować mu bezpieczeństwo, by stawał się tym kim może być. Przekazać mu trwałe wartości, dla których warto żyć. Zapewnić nadprzyrodzony horyzont dla jego pragnienia autentycznego szczęścia i jego kreatywności w tworzeniu dobra – zaznaczał Papież Franciszek.

„Brazylijczycy to ludzie którzy mają wiarę. Wierzymy, że możemy zmienić rzeczywistość, by była coraz bardziej lepsza” – powiedziała prezydent Dilma Rouseff podczas wczorajszego powitania Ojca Św. Franciszka w Brazylii.

– Brazylia chce być państwem, które przedstawi dobre doświadczenia, które my tu wypracowaliśmy. Brazylijczycy to są ludzie – mężczyźni i kobiety, którzy mają wiarę. Wszyscy mamy możliwość by poprawić naszą rzeczywistość. Wierzymy, że możemy pokazać to światu. Uważam, że możemy zmienić tą rzeczywistość, by była coraz bardziej lepsza – powiedziała Dilma Rouseff.

Transmisję poszczególnych punktów pielgrzymki Ojca św. Franciszka do Brazylii przeprowadzają Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj