Niech ustanie zgiełk broni!

„Wojna oznacza zawsze klęskę pokoju, jest zawsze porażką dla ludzkości” – powiedział Papież Franciszek podczas czuwania na Placu św. Piotra w Watykanie. Transmisje przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Sobota została ogłoszona przez Papieża dniem postu i modlitwy o pokój w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Papieskie rozważanie poprzedziła modlitwa różańcowa. Wierni uczestniczyli także w Adoracji Eucharystycznej, w czasie której obok czytań biblijnych odmówione zostały modlitwy o pokój czterech Papieży: Piusa XII, Jana XXIII, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ostatnim elementem czuwania była rozbudowana brewiarzowa liturgia czytań.

W wieczornych rozważaniach modlitewnych Ojciec św.  nawiązał do biblijnego opowiadania o początku historii świata i ludzkości. Zwrócił uwagę, że nasz świat w sercu i umyśle Boga jest domem harmonii i pokoju. Świat Boga jest światem, w którym każdy czuje się odpowiedzialny za drugiego człowieka.

Lecz są też przemoc, podział, konflikt wojna – zaznaczył Papież. Wyjaśnił, że dzieje się tak wtedy, gdy człowiek przestaje patrzeć na horyzont piękna i dobra, zamyka się w swoim egoizmie.

– Również dziś pozwalamy, by kierowały nami bożki egoizmu, naszych interesów; i takie nastawienie trwa: udoskonaliliśmy  broń, nasze sumienia zasnęły, wysubtelniliśmy swoje racje, by się usprawiedliwić. Jakby to była rzecz normalna, dalej siejemy zniszczenie, ból, śmierć! Przemoc, wojna niosą tylko śmierć, mówią o śmierci! Przemoc i wojna mówią językiem śmierci! – powiedział Papież Franciszek.

Zaznaczył, że istnieje inna droga, którą powinien iść świat, aby wyjść ze spirali bólu i śmierci. Papież wskazał na krzyż. Powiedział, że tam można przeczytać odpowiedź Boga: tam na przemoc nie odpowiedziano przemocą, na śmierć nie odpowiedziano językiem śmierci. W ciszy Krzyża milczy zgiełk broni i przemawia język pojednania, przebaczenia, dialogu i pokoju.

– Wyjdź poza twoje interesy, powodujące zanik serca, przezwycięż obojętność w stosunku do drugiego człowieka, która znieczula serce, pokonaj twoje racje śmierci i otwórz się na dialog, na pojednanie: spójrz na ból twojego brata i nie dodawaj więcej bólu, powstrzymaj twoją rękę, odbuduj harmonię, która została zniszczona; i nie przez starcie, lecz przez spotkanie! Niech ustanie zgiełk broni! Wojna oznacza zawsze klęskę pokoju, jest zawsze porażką dla ludzkości – powiedział Papież.

Ojciec św. wyjaśnił, że pokój afirmuje się tylko pokojem, nieodłącznie związanym z obowiązkami wynikającymi ze sprawiedliwości, umacnianym przez własne poświęcenie, wielkoduszność, miłosierdzie, miłość bliźniego.

– Przebaczenie, dialog, pojednanie są słowami pokoju: w umiłowanej  Syrii, na Bliskim Wschodzie, na całym świecie! Módlmy się o pojednanie i  pokój, pracujmy na rzecz pojednania i pokoju, i stańmy się wszyscy, w  każdym środowisku, ludźmi pojednania i pokoju! – dodał Papież Franciszek. 

Do modlitwy przyłączyli się przedstawiciele wielu wspólnot chrześcijańskich oraz wyznawcy innych religii.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl