Koniec telewizji analogowej w Polsce

Dzisiaj nastąpił ostatni etap wyłączeń nadajników telewizji analogowej w całym kraju. Od tej chwili odbiór naziemny programów jest możliwy tylko w sposób cyfrowy.     

Ostatni etap cyfryzacji objął mieszkańców w województwach: dolnośląskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim i lubuskim.

Analogowy nadajnik został wyłączony o godzinie 1 w nocy, a cyfrowy włączony o godzinie 6 rano. Został także uruchomiony przekaźnik w Cieszanowie, który wzmocni sygnał nadawany z nadajnika głównego i mieszkańcy będą mieli możliwość cyfrowego odbioru telewizji naziemnej.

Ideę cyfryzacji wyjaśnia poseł Barbara Bubula, były członek KRRiT.

– Cyfryzacja, nie tylko w Polsce, ale także w Europie i świecie, miała służyć dwóm celom. Po pierwsze poszerzeniu zakresu stacji telewizyjnych dostępnych bezpłatnie ze zwykłej anteny bez pośrednictwa satelity lub kabla. W domyśle miało to służyć poszerzeniu pluralizmu w mediach, czyli poszerzeniu zakresu wolności słowa. Drugi element to uwolnienie dotychczas zajętych przez telewizję analogową częstotliwości do również innych celów, takich, jak rozpowszechnianie np. Internetu czy różnych usług video na żądanie – mówiła poseł Barbara Bubula.

Przypomnijmy, o częstotliwość cyfrową TV Trwam toczyła batalię przez ponad 2 lata. Niesprawiedliwość jaka dotknęła tą katolicką stację jest sprzeczna z tym o czym mówi cyfryzacja tj. poszerzenie pluralizmu w mediach. Poseł Barbara Bubula akcentuje, że opóźnienie otrzymania miejsca na MUX-1 może spowodować zdezorientowanie wśród widzów.

– Ta decyzja nastąpiła z dużym opóźnieniem, bo dopiero w drugim rozdaniu miejsc na MUX-1. Mamy bardzo duże opóźnienie i sytuację, w której telewidzowie korzystający już z telewizji naziemnej w pewnym sensie przyzwyczają się do oferty tych piętnastu, dwudziestu stacji dostępnych. TV Trwam zacznie nadawać po tym jak TVP zwolni częstotliwości czyli dopiero w kwietniu przyszłego roku. Wtedy na nowo telewidzowie będą musieli odkrywać sygnał TV Trwam – dodała poseł Barbara Bubula.   

RIRM

drukuj