fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Zadaniem chrześcijan jest organizowanie nadziei

Zadaniem chrześcijan jest „organizowanie nadziei, przekładanie jej na konkretne życie każdego dnia, w relacjach międzyludzkich, w zaangażowaniu społecznym i politycznym” – powiedział papież Franciszek w niedzielę podczas Mszy św. z okazji V Światowego Dnia Ubogich.

WE Mszy św. w bazylice Świętego Piotra uczestniczyło wraz z kardynałami i biskupami dwa tysiące ubogich – podopiecznych placówek dobroczynnych z Rzymu i działający w nich wolontariusze.

W homilii Papież mówił o cierpieniu dnia dzisiejszego i nadziei jutra.

„Znajdujemy się w obrębie historii naznaczonej uciskiem, przemocą, cierpieniem i niesprawiedliwością, oczekającej na wyzwolenie, które, jak się wydaje, nigdy nie nadejdzie. Przede wszystkim są nim zranieni, uciskani, a czasem druzgotani ubodzy – najsłabsze ogniwa łańcucha” – podkreślił.

Wyjaśnił, że Światowy Dzień Ubogich stanowi wezwanie, aby nie odwracać wzroku, nie bać się patrzeć z bliska na cierpienie najsłabszych.

Jak zauważył Franciszek, „słońce ich życia jest często przesłonięte samotnością, księżyc ich oczekiwań zgasł, gwiazdy ich marzeń popadły w rezygnację, a ich egzystencja została rozbita”.

To wszystko, zaznaczył, z powodu ubóstwa, do którego często są zmuszani, będąc „ofiarami niesprawiedliwości i nierówności społeczeństwa odrzucającego, które biegnie szybko, nie dostrzegając ich, i bez skrupułów pozostawia ich własnemu losowi”.

„Jezus chce otworzyć nas na nadzieję, wyrwać nas z udręki i lęku w obliczu cierpienia świata, a w jękach naszej bolesnej historii jest przyszłość zbawienia, która zaczyna kiełkować pośród dziejowych dramatów” – wskazał Ojciec Święty.

Papież wyraził przekonanie, że zadaniem chrześcijan jest „żywienie nadziei jutra poprzez leczenie cierpienia dnia dzisiejszego”.

„Nadzieja chrześcijańska nie jest błogim optymizmem tych, którzy mają nadzieję, że wszystko się zmieni, a tymczasem stale układają sobie życie po swojemu, lecz jest budowaniem każdego dnia, konkretnymi gestami, królestwa miłości, sprawiedliwości i braterstwa, jakie rozpoczął Jezus” – mówił Papież.

Jak powiedział Franciszek, chrześcijanie muszą być pośród codziennego spustoszenia świata, niestrudzonymi budowniczymi nadziei, świadkami współczucia, „wrażliwą obecnością pośród powszechnej obojętności”.

Przywołał słowa włoskiego księdza – społecznika Tonino Bello: „nie możemy ograniczać się do żywienia nadziei, musimy organizować nadzieję”.

„Jeśli nasza nadzieja nie przekłada się na wybory i konkretne gesty szacunku, sprawiedliwości, solidarności, troski o wspólny dom, nie można ulżyć cierpieniom ubogich, nie można przekształcić ekonomii odrzucenia, która zmusza ich do życia na marginesie, a ich oczekiwania nie mogą ożywać” – powiedział papież Franciszek.

Apelował o przezwyciężenie postaw zamknięcia, rygoryzmu wewnętrznego, pokusy zajmowania się tylko własnymi problemami, patrzenia w przeszłość i o to, by stać się wrażliwym na tragedie świata i współczuć w cierpieniu.

Trzeba, powiedział, to co złe i „zanieczyszczone” przekształcać w dobro.

Chrześcijanie, jak dodał, muszą być osobami działającymi: dzielącymi chleb z głodnymi, czyniącymi sprawiedliwość, dźwigającymi ubogich i przywracającymi im godność.

Papież wzywał, by zanieść w świat spojrzenie nadziei.

„Zanieśmy je z czułością ubogim, nie osądzając ich. Bo tam, wśród nich, jest Jezus” – zachęcał Ojciec Święty.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl