fot. PAP/EPA

Pięciu nowych świętych Kościoła

O tym jak ważne jest to, by dziękować, mówił dziś Ojciec Święty Franciszek. Życie w dziękczynieniu jest kulminacją drogi wiary – dodał. Papież podczas Eucharystii na placu św. Piotra kanonizował pięć osób.

Niedzielna Ewangelia przywołuje scenę uzdrowienia trędowatych. Tak jak oni, tak i my dzisiaj potrzebujemy uzdrowienia – mówił Ojciec Święty.

– Potrzebujemy uzdrowienia z nieufności wobec samych siebie, wobec życia i przyszłości; z wielu obaw; z wad, których jesteśmy niewolnikami; z wielu zamknięć, uzależnień i przywiązań: z gier, pieniędzy, telewizji, telefonów komórkowych, osądów innych osób. Pan uwalnia i uzdrawia serce, jeśli Go wzywamy – podkreślał papież Franciszek.

Biskup Rzymu apelował, abyśmy codziennie przyzywali imienia Jezusa, modlitwa jest bowiem bramą wiary, lekarstwem serca. A kulminacją drogi wiary jest życie w dziękczynieniu.

– Mówienie „Dziękuję Ci, Panie”, gdy się budzimy, w ciągu dnia, przed pójściem spać jest środkiem zapobiegającym starzeniu się serca. Podobnie w rodzinie, między małżonkami: pamiętajmy, by podziękować – wskazał Ojciec Święty.

W niedzielę także Kościół dziękował za nowych świętych. W ich poczet zostali włączeni angielski kardynał John Henry Newman, trzy zakonnice: Józefina Vannini – założycielka Zgromadzenia Córek św. Kamila, Maria Teresa Chiramel Mankidiyan z Indii, siostra Dulce Lopes Pontes z Brazylii – opiekunka ubogich oraz świecka mistyczka ze Szwajcarii Marguerite Bays.

– Święta Małgorzata Bays była krawcową i ukazuje nam, jak potężna jest prosta modlitwa, wytrwała cierpliwość – mówił papież Franciszek.

Przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty pozdrowił Polaków.

– Szczególne pozdrowienie kieruje do wiernych z Polski, którzy dziś obchodzą Dzień Papieski: dziękuję im za ich modlitwy i stałą życzliwość – powiedział Ojciec Święty.

Papież ponowił także apel o dialog w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań dążących do pokoju w Syrii. Zachęcał do znalezienia pokoju społecznego w Ekwadorze, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy i godzina policyjna, ze szczególnym uwzględnieniem praw człowieka.

TV Trwam News

drukuj