fot. flickr.com

Papież Franciszek: Uczyńmy postawę Chrystusa naszą

Papież Franciszek poświęcił dzisiejszą katechezę rozpoczynającemu się w czwartek Triduum Paschalnemu. Ojciec Święty przypomniał, że Jezus, w przeddzień swojej męki ofiarował Ojcu swoje ciało i krew pod postaciami chleba i wina, a dając je apostołom za pokarm, nakazał im, by zawsze sprawowali tę ofiarę na Jego pamiątkę.

W liturgii Wielkiego Piątku  – jak mówił Ojciec Święty – rozważamy tajemnicę śmierci Chrystusa i adorujemy krzyż. Jezus poprzez swoją ofiarę przemienił największą niesprawiedliwość w największą miłość – dodał Ojciec Święty Przypomniał też, że Wielka Sobota to dzień, w którym Kościół rozważa „spoczynek” Chrystusa w grobie po zwycięskiej walce na krzyżu.

Tego dnia Kościół po raz kolejny utożsamia się z Maryją, która pozostaje sama, podtrzymując z nadzieją płomień wiary w zmartwychwstanie Jezusa.

– Drodzy bracia i siostry, w tych dniach świętego Triduum Paschalnego nie ograniczajmy się tylko do upamiętnienia męki Pana, ale wejdźmy w tę tajemnicę. Uczyńmy Jego uczucia i postawę – naszą, jak zaprasza nas do tego św. Paweł Apostoł. To dążenie niech was ożywia. Ono też było w Chrystusie Jezusie. Wówczas nasza Pascha będzie dobrą Paschą – powiedział papież Franciszek.   

Ojciec Święty pozdrowił też pielgrzymów zgromadzonych na Placu Św. Piotra.

Papież zwracając się do Polaków nawiązał do przypadającej w czwartek X rocznicy śmierci św. Jana Pawła II.

– Wspominamy go, jako wielkiego świadka Chrystusa cierpiącego, umarłego i Zmartwychwstałego. Prosimy go, aby wstawiał się za nami, za rodzinami i Kościołem, aby światło Zmartwychwstania rozjaśniało wszelkie mroki naszego życia i napełniało nas radością i pokojem – podkreślił Ojciec Święty.     

Na zakończenie jego świątobliwość odmówił z zebranymi na Placu Św. Piotra modlitwę „Ojcze Nasz”.

RIRM

drukuj