Wizyta Papieża w Albanii

Ojciec św. Franciszek zakończył jednodniową wizytę w Albanii. To pierwszy europejski kraj, który odwiedził Papież od początku trwającego półtora roku pontyfikatu. Wybrał jedno z najbiedniejszych państw kontynentu, o tragicznej historii współczesnej.

Rozpoczynając wizytę w Albanii Ojciec św. powiedział, że sytuacja w tym kraju dowodzi, iż możliwe jest pokojowe współistnienie ludzi i wspólnot należących do różnych religii.

Podczas ceremonii powitania w pałacu prezydenckim Papież zwrócił uwagę, że nabiera to szczególnego znaczenia w naszych czasach. Ze strony grup ekstremistycznych wypaczany jest autentyczny sens religii oraz ulegają zaburzeniu i instrumentalizacji różnice między poszczególnymi wyznaniami, czyniąc z nich niebezpieczny czynnik konfliktu i przemocy.

– Niech nikt nie używa religii jako pretekstu do swych działań sprzecznych z godnością człowieka i jego podstawowymi prawami, na pierwszym miejscu prawem wszystkich do życia i wolności religijnej – powiedział Ojciec św.

Po ceremonii powitania Papież pojechał papamobile na Plac Matki Teresy, gdzie przewodniczył uroczystej Eucharystii.  W homili Ojciec Św. Franciszek oddał hołd ofiarom prześladowań w czasach komunistycznego reżimu. Nawiązując do cierpień chrześcijan i muzułmanów powiedział, że Albania jest „krajem męczenników”.

– Patrząc wstecz na te lata okrutnych cierpień i surowych prześladowań katolików, prawosławnych i muzułmanów, możemy powiedzieć, że Albania jest krajem męczenników. Wielu biskupów, kapłanów, zakonników i wiernych świeckich zapłaciło życiem za swą wierność. Nie zabrakło dowodów wielkiej odwagi i konsekwencji w wyznawaniu wiary. Jak wielu chrześcijan nie ugięło się przed pogróżkami, ale podążało nadal bez wahania obraną drogą! – powiedział Papież.

Na zakończenie Eucharystii Ojciec Św. odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański. Zawracając się  do młodych, zachęcał do budowania życia w Jezusie Chrystusie.

– Drodzy młodzi, jesteście nowym pokoleniem Albanii. Z mocą Ewangelii i idąc za przykładem męczenników umiejcie powiedzieć „nie” bałwochwalstwu pieniądza, fałszywej indywidualistycznej wolności, „nie” uzależnieniom i przemocy. Umiejcie natomiast powiedzieć „tak” kulturze spotkania i solidarności, „tak” pięknu nierozerwalnie związanemu z dobrem i prawdą; „tak” życiu przeżywanemu wielkodusznie, ale wiernie w małych rzeczach. W ten sposób zbudujecie lepszą Albanię i lepszy świat – powiedział Franciszek.

Po południu na katolickim uniwersytecie Ojciec Św. Franciszek spotkał się z przywódcami innych religii i wyznań. Następnie udał się  do katedry, gdzie przewodniczył nieszporom z udziałem przedstawicieli duchowieństwa i świeckich oraz seminarzystów.

Po nabożeństwie udał się do ośrodka dobroczynnego Betania, gdzie  spotkał się z dziećmi porzuconymi, osieroconymi, niepełnosprawnymi i ofiarami przemocy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl