fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Miłość objawiająca się w krzyżu Chrystusa jedyną siłą, która przemienia nasze serce

Miłość, która objawia się w krzyżu Chrystusa i do której przeżywania On nas wzywa, jest jedyną siłą, która przemienia nasze serce – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Ta miłość – jak dodał Papież – czyni nas zdolnymi do miłowania nieprzyjaciół i przebaczania. W niedzielę Ojciec Święty przewodniczył w Watykanie modlitwie Regina Celi.

W rozważaniach nawiązał do Ewangelii opisującej spotkanie Jezusa z uczniami w Wieczerniku. Franciszek skupił się na słowach Chrystusa: „Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”

Cała nowość – jak wyjaśnił Papież – polega na miłości Jezusa Chrystusa, tej, z jaką oddał za nas swe życie. Chodzi o miłość Boga, powszechną, bezwarunkową i bez granic, która znajduje swój szczyt na krzyżu – wskazał Ojciec Święty.

– Jezus umiłował nas jako pierwszy, umiłował nas pomimo naszych kruchości, naszych ograniczeń i ludzkich słabości. To On uczynił nas godnymi Jego miłości, która nie zna granic i nigdy się nie kończy. Dając nam nowe przykazanie, prosi nas, abyśmy się wzajemnie miłowali nie tylko i nie tyle naszą miłością, ile Jego miłością, którą Duch Święty wlewa do naszych serc, jeśli błagamy Go z wiarą – akcentował Papież.

Po modlitwie Regina Coeli – Ojciec Święty Franciszek nawiązał do sobotniej beatyfikacji wiernej świeckiej z Opus Dei.

Wczoraj w Madrycie beatyfikowano Marię Guadalupe Ortiz de Landázuri, wierną świecką z Opus Dei, która z radością służyła swoim braciom, łącząc nauczanie i głoszenie Ewangelii. Jej świadectwo jest wzorem dla kobiet chrześcijańskich zaangażowanych w działania społeczne i badania naukowe – podkreślił papież Franciszek.

Ojciec Święty w słowach skierowanych do pielgrzymów pozdrowił m.in. Polaków, w szczególności harcerzy, w towarzystwie Ordynariusza Wojskowego, którzy przybyli w 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino.

RIRM

drukuj