Ojciec Święty Franciszek o AI: Czy należy nazywać inteligencją coś, co nią nie jest?

Czy należy nazywać inteligencją coś, co nią jest? – zapytał Ojciec Święty Franciszek podczas sobotniego przemówienia, w którym mówił o rozwoju sztucznej inteligencji i wyzwaniach, jakie ten proces stawia przed ludzkością. Papież podkreślił, że jego pytanie jest „prowokacją”.

Podczas audiencji dla przedstawicieli włoskiej fundacji Centesimus Annus, której nazwa nawiązuje do tytułu społecznej encykliki św. Jana Pawła II, papież Franciszek powiedział, że kończy swoje przemówienie „prowokacją” i zadał pytanie: „Czy jesteśmy pewni, że chcemy nadal nazywać »inteligencją« coś, co inteligencją nie jest?”.

„Zastanówmy się, czy niewłaściwe użycie tego tak ważnego, ludzkiego słowa nie jest już uleganiem władzy technokratycznej” – powiedział Ojciec Święty, który 14 czerwca mówił także o sztucznej inteligencji na szczycie przywódców państw grupy G7 w Apulii.

Jak zauważył Biskup Rzymu, „to na polu innowacji technologicznych rozegra się przyszłość gospodarki, cywilizacji, samej ludzkości”. Papież za priorytet uznał to, by innowacje w tej dziedzinie skoncentrować na „prymacie godności ludzkiej”.

Należy promować innowacje, które „sprzyjają rozwojowi, dobrobytowi, pokojowej koegzystencji oraz chronią najmniej uprzywilejowanych” – oświadczył Ojciec Święty.

Trzeba „ograniczyć monopolistyczną władzę nielicznych i umożliwić rozwój z korzyścią dla całej ludzkości” – zaapelował Biskup Rzymu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl