fot. pixabay.com

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5 procent

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5 procent. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej – poinformował GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła zaś 777 tys. w porównaniu do 797 tys. osób w kwietniu.

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślił, że to najniższe bezrobocie w historii.

Łącznie w Urzędach Pracy jest obecnie zarejestrowanych 777 tys. osób. To o prawie 30 tys. osób mniej niż przed rokiem. Ponad 50 tys. osób podjęło pracę i tym samym straciło status bezrobotnego. Siła polskiego rynku pracy ujawnia się przede wszystkim przez szybki wzrost wynagrodzeń oraz niską stopę bezrobocia. Zapotrzebowanie na nowych pracowników cały czas zostaje ograniczone – powiedział Marcin Klucznik.

Ekonomiści wskazują, że liczba nowych ofert pracy w urzędach pozostaje na zbliżonych poziomach co w poprzednich latach. Popyt na pracę rośnie przede wszystkim w sektorach usługowych, a liczba zatrudnionych nieco spada w przemyśle.

Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że bezrobocie pozostanie niskie także w kolejnych miesiącach. Niewielki wzrost jest możliwy dopiero zimą ze względu na mniejszą liczbę prac sezonowych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl