fot. PAP/Tomasz Gzell

Awaria samolotu z parlamentarzystami na pokładzie

Samolot z parlamentarzystami na pokładzie miał awarię i musiał wrócić na lotnisko – poinformowała w środę rano PAP rzeczniczka marszałka Sejmu Małgorzata Ławrowska. Najprawdopodobniej doszło do usterki nawigacji.

Była to awaria, która uniemożliwiała dalszy lot. Samolot tuż po starcie zawrócił na lotnisko – wyjaśniła Ławrowska. Dodała, że najprawdopodobniej była to awaria nawigacji.

Parlamentarzyści lecieli do Czech, na wspólne posiedzenie prezydiów Sejmu i czeskiej Izby Poselskiej. Jak wyjaśniła rzeczniczka, spotkanie odbędzie się w innym terminie. Jeszcze nie ustalono kiedy.

Po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził VIP-y, w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami. Należą one do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, utworzonej w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami czarterowanymi od PLL LOT. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie transportu cywilnego – np. w rejonie działań wojennych, wojsko przewozi oficjalne delegacje swoimi samolotami transportowymi.

PAP/RIRM

drukuj