fot. PAP/EPA

Malezja: odnaleziony fragment skrzydła pochodzi z malezyjskiego boeinga

Premier Malezji Nadżib Razak potwierdził na konferencji prasowej w środę, że fragment skrzydła samolotu znaleziony na plaży na wyspie Reunion jest częścią zaginionego w marcu 2014 r. malezyjskiego boeinga, lot MH370.

„Dzisiaj, 515 dni po zniknięciu samolotu, z ciężkim sercem muszę ogłosić, że międzynarodowa ekipa ekspertów ostatecznie potwierdziła, iż element samolotu znalezionego na wyspie Reunion rzeczywiście pochodzi z samolotu odbywającego lot MH370” – mówił w telewizyjnym oświadczeniu.

Z kolei wiceprokurator Paryża Serge Mackowiak powiedział dziennikarzom, że eksperci są skłonni „przypuszczać”, że znaleziony fragment pochodzi z malezyjskiego samolotu. „Te przypuszczenia będą potwierdzane dodatkowymi analizami, które rozpoczną się w czwartek rano” – dodał.

Poinformował też, że dwa fragmenty brązowej walizki, znalezione niedaleko szczątków samolotu, będą „jak najszybciej zbadane przez francuską żandarmerię”.

Podkreślił, że nie może podać terminu przeprowadzenia kolejnych badań, i zapewnił, że „eksperci prowadzą swe prace tak, aby jak najszybciej dostarczyć wiarygodne i kompletne informacje rodzinom ofiar”.

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych z 239 osobami na pokładzie zaginął 8 marca ubiegłego roku z niewyjaśnionych dotąd przyczyn w drodze z Kuala Lumpur do Pekinu.

Fragment maszyny znajduje się obecnie we francuskim laboratorium wojskowym w miejscowości Balma pod Tuluzą, gdzie w środę specjaliści rozpoczęli jego badanie pod kątem ustalenia przyczyn katastrofy.

W ekspertyzie, prowadzonej w laboratorium Dyrekcji Generalnej ds. Uzbrojenia-Technik Aeronautycznych (DGA-TA), uczestniczą eksperci francuscy, chińscy, malezyjscy i amerykańscy.

PAP/RIRM

drukuj