Dania włączy się w politykę obronną UE?

Dania zamierza przeprowadzić referendum w sprawie rezygnacji z wyłączenia spod reguł Unii Europejskiej dotyczących wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony – zapowiedział wczoraj minister obrony tego kraju Carl Holst.

Jeżeli Dania zrezygnuje z tego wyłączenia, to będzie mogła brać udział we wspólnych operacjach wojskowych UE i współpracować w rozwijaniu zdolności bojowych w ramach Unii. Pozwoli to też Danii, członkowi NATO, na uczestnictwo w decyzjach i planowaniu w sektorze obronności.

Minister obrony w swej wypowiedzi nie podał terminu referendum, lecz rzecznik Duńskiej Partii Liberalnej Peter Juel Jensen powiedział, że odbędzie się ono wkrótce po innym planowanym referendum – w sprawie rezygnacji Danii z wyłączenia spod reguł UE dotyczących wymiaru sprawiedliwości. To głosowanie ma się odbyć przed końcem bieżącego roku.

Obydwa referenda będą bacznie obserwowane w państwach Unii Europejskiej, jako preludium do prób renegocjowania przez Wielką Brytanię warunków swego członkostwa w UE i przeprowadzenia referendum w 2017 roku w tej sprawie.

Opozycyjna prawicowa Duńska Partia Ludowa (DF), która korzystnie wypadła w czerwcowych wyborach, domaga się, za przykładem premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, przeprowadzenia referendum w sprawie pozostania kraju wśród członków UE.

PAP/RIRM

drukuj