fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Izba Dyscyplinarna SN uchyliła zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna

Sekretarz stanu w KPRM, Michał Wójcik, zaznaczył, że jest destrukcyjne i złe dla państwa, gdy jeden sędzia podważa status innego sędziego. W ten sposób minister odniósł się do sprawy sędziego Pawła Juszczyszyna.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła w poniedziałek zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia Juszczyszyn został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną ponad dwa lata temu w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

Sędzia został odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. Jak powiedział w czasie konferencji prasowej minister Michał Wójcik, podobne postępowanie oznacza chaos nie tylko w sądownictwie, ale też w funkcjonowaniu całego państwa.

– Pan sędzia Juszczyszyn to jest ta osoba, której nie podobało się to, kto orzekał w jednej instancji. Chodzi o sędziego, który był powołany przez Krajowa Radę Sądownictwa, przypomnę, że Krajowa Rada Sądownictwa działa na podstawie przepisów, które zostały uchwalone w polskim parlamencie, więc sędzia starał się postawić ponad władzom ustawodawczą i władzą wykonawczą. To jest niedopuszczalne. Mam nadzieję, że już po nowelizacji ustawy o sądzie najwyższym nie będzie takiej sytuacji. Nie może sędzia podważać statusu żadnego sędziego. Jeżeli tak się będzie działo, to doprowadzi to do anarchii, nie tylko w wymiarze sprawiedliwości, ale w całym państwie – podkreślił minister Michał Wójcik.

Sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna jednoosobowo rozpatrzył prezes Izby Dyscyplinarnej Adam Roch. Jak wskazał w uzasadnieniu decyzji okres ponad dwóch lat zawieszenia sędziego Juszczyszyna, które co do zasady powinno być stanem tymczasowym, ocenić należy jako nadmiernie ingerujący w wymiar sprawiedliwości, w tym w zasadę nieusuwalności sędziego.

RIRM

drukuj