fot. Tomasz Strąg

Prezes PiS zapowiada likwidację Izby Dyscyplinarnej w obecnym kształcie

Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiada likwidację Izby Dyscyplinarnej w obecnym kształcie. We wrześniu mamy poznać konkrety.

Taka zapowiedź padła w rozmowie Jarosława Kaczyńskiego z Polską Agencją Prasową. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaznacza, że nie uznaje wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazującego Polsce wygaszenie Izby Dyscyplinarnej, ponieważ wykracza on poza traktaty.

Jedocześnie polityk przyznał, że Izba jest kwestią sporną, którą należy się zająć. Jarosław Kaczyński pozytywnie ocenił reformę przygotowywaną przez minister Annę Dalkowską, przewidującą likwidację Izby Dyscyplinarnej jeszcze przed wyrokiem TSUE. Propozycja znana była już kilka miesięcy temu i pozytywnie zaopiniowana przez komitet bezpieczeństwa.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapewnił, że reforma dotycząca sądownictwa była planowana już wcześniej, jako element Polskiego Ładu. Pierwsze propozycje dotyczące Izby Dyscyplinarnej pojawią się we wrześniu i będą to projekty rządowe.

Wiceszefowa sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł PiS Anna Milczanowska, zaznacza, że nie należy postrzegać takiego kroku jako ustępstwo, ale próbę wyważenia interesów i racji.

– Myślę, że cały czas bronimy swojej suwerenności. Jeżeli Izba zostanie przekształcona w izbę dyscyplinarno-karną, to na pewno jesienią będziemy mieli projekty ustaw. Moim zdaniem – i tak samo uważają moi koledzy i koleżanki z Prawa i Sprawiedliwości – że sędziowie, podobnie jak inni obywatele, powinni podlegać osądowi, kontroli, nadzorowi i prawu – mówi Anna Milczanowska.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego Izba Dyscyplinarna w obecnym kształcie nie wypełniła swoich obowiązków. Wicepremier zasugerował, że można się spodziewać zniesienia immunitetów sędziom, co ułatwiłoby pociąganie do odpowiedzialności tych, którzy łamią prawo.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/TV Trwam News

drukuj