fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Bilans nawałnic: uszkodzonych blisko 250 budynków, setki połamanych drzew i zerwane linie energetyczne

Uszkodzonych blisko 250 budynków, w tym prawie 170 domów mieszkalnych. Do tego setki połamanych drzew i zerwane linie energetyczne. Tak wygląda bilans wichur, które we wtorek wystąpiły w niektórych częściach kraju.

W związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali ponad 1200 razy. Najczęściej wyjeżdżali oni do zdarzeń na Śląsku, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku – informuje st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

– Tylko wczoraj w całej Polsce przy usuwaniu skutków nawałnic pracowało ponad 7500 strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Według danych podanych dzisiaj rano przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w dalszym ciągu 600 odbiorców pozostawało bez dostaw energii elektrycznej. Najwięcej, bo 340, w województwie kujawsko-pomorskim. Od niedzieli strażacy usuwający skutki nawałnic wyjeżdżali już prawie 6100 razy – podkreśla.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Alert dotyczy także między innymi: Wielkopolski, Pomorza i województwa łódzkiego. Wiatr może osiągać tam prędkość w porywach nawet do 80 km/h.

RIRM

drukuj