fot. PAP/Dominik Kulaszewicz

Samorządy rozpoczną dziś wypłatę wsparcia finansowego po nawałnicach

Władze samorządowe powinny dziś rozpocząć wypłatę pomocy finansowej dla poszkodowanych w nawałnicach. Najbardziej ucierpiały gospodarstwa w woj. pomorskim, łódzkim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Podczas burz z piątku na sobotę tylko w regionie kujawsko-pomorskim zostało zniszczonych i uszkodzonych 600 domów i 200 budynków gospodarczych. Mieszkańców wspierają strażacy i służby kryzysowe.

Najtrudniejsza jest sytuacja w powiatach żnińskim, nakielskim, sępoleńskim i bydgoskim.

Poszkodowani mogą liczyć na pomoc państwa, m.in. na środki finansowe zagwarantowane ustawowo, które wypłacane są w sytuacjach kryzysowych. To 6 tys. zł dla poszkodowanych plus wsparcie na odbudowę domów – do 100 tys. zł.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zaznacza, że samorząd będzie robił wszystko, aby wspomóc poszkodowanych.

– To jest na pewno bezzwrotna pomoc w wysokości 6 tys. złotych, którą możemy udzielić praktycznie od ręki, natychmiast. Będzie to pewnie poniedziałek. Postaramy się, aby samorządy taką pomoc otrzymały. Czekamy na komunikaty z poszczególnych samorządów, od wójtów, burmistrzów i starostów. Wtedy będziemy wiedzieli mniej więcej jak to wygląda. Będziemy wypłacać na zasadzie zaliczek po informacji wstępnej od samorządowców, a samorządowcy niewykorzystane zaliczki zwracają. Myślę, że to jest dość proste, przejrzyste (…). Kolejna forma pomocy to pomoc na odbudowanie budynków, gdzie zamieszkują mieszkańcy. Tutaj ta procedura trwa dłużej, ale będziemy starali się jak najszybciej uruchomić, aby mieszkańcom pomóc do tego okresu jesieni – wskazuje wojewoda.

Zbiórkę środków na rzecz poszkodowanych prowadzi także Caritas Polska. Aby pomóc poszkodowanym, można wysłać SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 lub dokonać wpłaty na konto Caritas – z dopiskiem WICHURA. Szczegóły na stronie internetowej Caritas.

RIRM

drukuj