fot. PAP/Rafał Guz

Min. Błaszczak: po nawałnicach możemy liczyć na 35 mln zł wsparcia z UE

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał wniosek o uruchomienie wsparcia z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej w związku z sierpniowymi nawałnicami. „Szacujemy, że możemy liczyć na wsparcie w wysokości ok. 35 mln zł – powiedział w środę minister Błaszczak.

„Właśnie podpisałem wniosek o uruchomienie wsparcia z Funduszu Solidarności UE w związku z sierpniowymi nawałnicami. Wniosek był przygotowany bardzo starannie. Szacujemy, że możemy liczyć na wsparcie w wysokości ok. 35 mln zł” – poinformował Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

„Przyjęliśmy uzgodniony z Komisją Europejską sposób szacowania strat. To pozwoliło na przygotowanie rzetelnego wniosku o wsparcie” – podkreślił minister.

We wrześniu MSWiA informowało, że po przekroczeniu progu strat wynoszącego ok. 1,57 mld zł będzie można złożyć wniosek o unijne wsparcie z Funduszu Solidarności dla trzech województw najbardziej poszkodowanych podczas sierpniowych nawałnic – pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj