Sejm o akcesji Chorwacji do UE

Posłowie będą debatować dziś nad sposobem ratyfikacji traktatu o akcesji Chorwacji do UE.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, na rozszerzenie Unii musi się zgodzić m.in. każde z państw członkowskich, stąd traktatem akcesyjnym Chorwacji musi się zająć polski Sejm.

Sejmowe komisje spraw zagranicznych oraz ds. UE pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt ustawy; odrzuciły PiS.

Według rządu i posłów Platformy Obywatelskiej, do ratyfikacji tego traktatu wystarczający jest uproszczony tryb opisany w art. 89 ustawy zasadniczej. Przewiduje on, że aktu ratyfikacji dokonuje prezydent, a parlament przyjmuje jedynie zwykłą większością ustawę, która mu na to zezwala.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości mówią jednak, że ratyfikacja powinna przebiegać zgodnie z art. 90 konstytucji, bo przyjęcie nowego kraju do wspólnoty zmienia siłę i pozycję Polski w Unii Europejskiej.

Jeżeli rząd nie zmieni trybu ratyfikacji to sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego – mówi prof. Krzysztof Szczerski poseł PiS.

 

–  Nie możemy pozwolić, żeby bez opinii Trybunału Konstytucyjnego dopuszczać takie rzeczy; by zmieniać siłę polskiego głosu w Radzie Unii Europejskiej po prostu zwykłą większością głosów. Naszym zdaniem to bardzo niedobry precedens; potem już koalicja rządząca mogłaby nawet własnymi głosami zgadzać się na dalsze uszczuplanie polskiego głosu w UE. Pokazując, że skoro zgodziliśmy się na to, żeby trybem zwykłej większości zmniejszać siłę polskiego głosu, dlaczego kolejne zmiany miałyby być uchwalane inną większością? – powiedział Krzysztof Szczerski

Wejście Chorwacji do Unii Europejskiej planowane jest na rok 2013. Do tego czasu traktat akcesyjny muszą zatwierdzić wszystkie kraje członkowskie.

Wypowiedź Krzysztofa Szczerskiego


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj