Solidarność składa wniosek ws. umów śmieciowych

Dokument jeszcze dziś ma zostać wysłany do Brukseli. Taką decyzję miesiąc temu podjęło prezydium komisji krajowej związku; wniosek w tym czasie został poddany ocenie prawnej. 

„Polska stworzyła przepisy, które niedostatecznie chronią pracowników przed nadużywaniem umów na czas określony powiedział Marek Lewandowski rzecznik związku.

 Art. 25 Kodeksu Pracy nie bierze pod uwagę tych umów na czas określony, które są ujęte w dyrektywie unijnej. Chodzi między innymi o umowy na okres próbny i umowy na wykonanie konkretnej pracy. W polskim prawie te umowy nie są brane pod uwagę, jako umowy na czas określony. Żeby nie zachodziła konieczność zawarcia umowy na czas stały okres pomiędzy jedną, a druga umową na czas określony wynosi tylko jeden miesiąc. Pracodawcy polscy bardzo sprawnie omijają ten przepis. To powoduje, że przez kilkanaście lat nasi pracownicy są na umowie na czas określony, czyli jest wieczna tymczasowość – powiedział Marek Lewandowski.      

Związkowcy liczą na to, że Komisja Europejska oceni skargę; jeżeli uzna jej zasadność zostanie skierowana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Komisja może także nakazać Polsce zmianę prawa.

Obecnie z danych związku wynika, że Polsce na stałe zatrudniona jest tylko połowa pracowników.

 

Wypowiedź Marka Lewandowskiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl