fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych o cudzoziemcach w Polsce

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z przedstawionymi posłom informacjami o cudzoziemcach w Polsce – dowiedziała się w czwartek PAP. W Sejmie trwają prace legislacyjne nad zmianą ustawy o cudzoziemcach.

„Rozmawialiśmy m.in. o medialnych informacjach o wielkiej liczbie cudzoziemców w Polsce, o przygotowaniu naszej granicy podczas stanu wojennego na Ukrainie” – mówił w czwartek PAP przewodniczący komisji Marek Opioła.

„Zastanawialiśmy się, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby sytuacja w tym regionie zaostrzyła się” – dodał.

„Zapewniono nas, że trwają prace legislacyjne już na etapie sejmowym nad zmianami w ustawie o cudzoziemcach, zresztą akurat w czwartek po południu rządowy projekt w tej sprawie miała omawiać podkomisja” – powiedział przewodniczący.

Informację posłom komisji przedstawili wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji, zastępca komendanta straży granicznej, szef urzędu ds. cudzoziemców oraz wiceszef ABW.

„Te zmiany mają wyjść naprzeciw naszym propozycjom i uwagom – jeśli cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają do Polski podając jako powód cele edukacyjne, w rzeczywistości zainteresowani są jedynie tym, by mieć możliwość legalnej pracy. Te zmiany legislacyjne uniemożliwią takie interpretowanie obecnych zapisów, by tego typu nieprawidłowości już się nie pojawiały” – uważa Marek Opioła.

„Rozmawialiśmy też m.in. o szlakach imigracyjnych do Polski – okazuje się, że mamy nową tendencję – wielokrotnie zdarza się, że osoby z Azji Środkowej przyjeżdżają do Polski ze strefy Schengen” – relacjonował.

„To odwrócenie dotychczasowych tras – w których takie osoby trafiały do nas raczej przez wschodnią granicę. Okazuje się jednak, że mimo to Polska traktowana jest jako kraj tranzytowy” – powiedział.

„Uważamy, że przygotowany już projekt, omawiany w czwartek w podkomisji to krok w dobrą stronę” – ocenił Opioła w rozmowie z PAP.

„Czekamy też na drugi projekt – dotyczący m.in. Straży Granicznej i większego zaangażowania jej w działania wewnątrz kraju” – zaznaczył.

„Teraz większy nacisk powinien zostać położony na to, by strażnicy byli bliżej obywateli – co się już dzieje, w październiku w Warszawie powołano taką jednostkę SG” – powiedział PAP przewodniczący komisji.

„Jeśli w kraju są osoby, które przebywają tu nielegalnie, posługują się sfałszowanymi dokumentami, to Straż Graniczna powinna w wychwytywaniu takich przypadków szybciej i lepiej działać. To już nie tylko sama granica, lotnisko, czy czasami drogi, gdzie spotykamy strażników, ale wyjście bezpośrednio do obywateli” – mówił PAP Opioła.

Omawiany w czwartek w podkomisji rządowy projekt zmian w ustawie o cudzoziemcach dotyczy zasad wjazdu do Polski i pobytu w naszym kraju obywateli innych państw, deklarujących udział w badaniach naukowych, studiach, szkoleniach, programach wymiany młodzieży szkolnej, czy udziału w wolontariacie.

Projekt trafił do Sejmu pod koniec listopada, a 12 grudnia komisja administracji i spraw wewnętrznych powołała podkomisję, do prac nad tymi zmianami. Ma ona krótki termin do przedstawienia sprawozdania – powinna to zrobić do połowy stycznia.

Komisja ds. służb specjalnych przyjęła też niejawny dezyderat do premiera po swojej wizycie studyjnej w Afganistanie – powiedział w rozmowie z PAP Opioła. Posłowie uchwalili też harmonogram prac w kolejnym półroczu.

PAP/RIRM

drukuj