fot. https://twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: Wiceszef MSZ i Pełnomocnik Rządu ds. Polaków i Polonii za Granicą przedstawiają informację nt. sytuacji Polaków na Białorusi

Sejmowe komisje zajmują się dziś sytuacją Polaków na Białorusi. Informacje na ten temat przedstawiają posłom wiceszef MSZ Marcin Przydacz oraz Pełnomocnik Rządu ds. Polaków i Polonii za Granicą Jan Dziedziczak.

Sprawie przyglądają się sejmowe Komisje Spraw Zagranicznych oraz Łączności z Polakami za Granicą. Sytuacja jest delikatna i dynamiczna – wskazuje resort spraw zagranicznych. Represje wobec opozycji, mediów i mniejszości polskiej nasiliły się po uznawanych za sfałszowane ubiegłorocznych wyborach prezydenckich.

Jak przekazał wiceszef MSZ, każda grupa społeczna, która nie chce poddać się władzy w Mińsku, spotyka się z represjami. Obecnie w areszcie przebywa pięciu przedstawicieli mniejszości polskiej.

To reakcja władz Białorusi na brak pełnej kontroli nad tym środowiskiem i rodzaj politycznej zemsty – mówi wiceminister Marcin Przydacz.

– Przez ostatnie przeszło 20 lat rządów Alaksandra Łukaszenki mieliśmy już do czynienia z tego typu represjami, choć tak twarde zarzuty na podstawie tak nieostrych przepisów są pewnego rodzaju nowością. W sytuacji, w której ta piątka Polaków była zatrzymywana, we wszystkich tych miejscach starał się być i interweniować polski konsul, który miał na uwadze, że w sensie narodowościowym są to Polacy. Konsul ma takie uprawnienia, choć są one ograniczane ze strony Białorusi, która traktuje ich jako swoich obywateli – wyjaśnia wiceszef MSZ.

Mimo sprzeciwu Mińska, Polska angażuje konsula w bezpośrednią aktywność na rzecz uwolnienia zatrzymanych i wsparcia mniejszości polskiej. MSZ wspiera wolne media na Białorusi i organizacje działające na rzecz praw człowieka.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj