fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef MSZ wyruszył do europejskich stolic. Będzie rozmawiał na temat zmian traktatowych

Szymon Szynkowski vel Sęk, minister spraw zagranicznych, wyruszył w podróż po europejskich stolicach, by przekonywać, że zmiany w unijnych traktatach są niekorzystne. Szef polskiej dyplomacji wyleciał dziś rano do Kopenhagi.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1729386706892165585

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk weźmie także udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli, a następnie po południu będzie w Pradze. W kolejnych dniach minister uda się do Wilna i do Rygi. Szef MSZ zaznaczył, że Polska jest gotowa budować koalicję państw przeciwnych zmianom w traktatach.

– Dzisiaj należy skupić wszystkie siły właśnie na tym, by przekonywać naszych partnerów, z którymi w maju 2022 roku wspólnie wyraziliśmy już sceptyczny głos co do gwałtownych zmian traktatowych. W tej sprawie zostało przyjęte specjalne oświadczenie. Teraz, kiedy poczyniono pierwszy krok na drodze procedury zmiany traktatowej, jest szczególnie ważny czas na tego rodzaju konsultacje i rozmowy – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk.

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski poparł projekt zmian w traktatach unijnych. Wśród propozycji zmian znalazły się między innymi zapisy o ograniczeniu prawa weta przez poszczególne państwa i przejęcie przez organy Unii Europejskiej niektórych kompetencji, które należą dziś do państw Wspólnoty.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl