fot.msz.gov.pl

Główne cele polskiej dyplomacji

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski przedstawi dziś w Sejmie expose na temat głównych celów polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku.

Podczas wystąpienia szef MSZ przedstawi też krótkie podsumowanie wydarzeń ubiegłego roku. Po wystąpieniu ministra spraw zagranicznych przewidziana jest debata. W tym roku Polska ma zabiegać o realizację decyzji ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie oraz szukać nowych rynków zbytu dla polskich towarów na świecie.

Poseł Konrad Głębocki z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych powiedział, że minister w expose podkreśli także podmiotowy charakter obecnej polityki zagranicznej.

– Polska reprezentuje obecnie własny interes w oparciu o polską rację stanu, a nie płynie w głównym nurcie będąc krajem wasalnym, jak to miało miejsce za rządów PO-PSL. Na pewno głównymi kierunkami, które zostaną wskazane przez ministra Waszczykowskiego będą kwestie dalszego wzmacniania bezpieczeństwa Polski, przede wszystkim w formacie NATO. Niezwykle ważną sprawą będzie, kwestia reformy Unii Europejskiej i tego w jakim kierunku Unia powinna podążać – mówił Konrad Głębocki, poseł PiS.

Założenia polityki zagranicznej na bieżący rok rząd przyjął na początku stycznia. Wśród najważniejszych kierunków są m.in. bezpieczeństwo, silna pozycja Polski w Europie i UE, integracja regionu, ekonomiczne interesy Polski na świecie, a także sprawy polonijne.

RIRM/TV Trwam News

drukuj