Parlament znowelizował ustawę o autostradach

W ekspresowym tempie, parlament znowelizował ustawę o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Ustawa daje możliwość odstąpienia od pobierania opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad w sytuacjach zwiększonego natężenia ruchu drogowego.

Rząd przyjął rozwiązanie w środę. Projekt od razu trafił do Sejmu i jeszcze w środę w nocy odbyła się debata. Wczoraj Sejm przyjął nowelizację, następnie to samo zrobił Senat.

Senator Andrzej Matusiewicz z PiS-u zaznaczył podczas debaty, że jest to przykład fatalnej legislacji – to niedopuszczalne, aby w ten sposób procedować. Podkreślał, że resort infrastruktury od roku wiedział o problemie, a zmian w ustawie dokonał w ostatniej chwili.

Poseł Jerzy Polaczek, były minister transportu mówił, że w wyniku tej decyzji budżet straci 50 mln zł z tytułu utraconych wpływów do końca sierpnia na autostradzie A1.

– W tej kwocie 50 mln złotych, 20 mln wystarczyłoby dzisiaj w zupełności, żeby w Polsce uporządkować system poboru elektronicznego na wszystkich odcinkach autostrad płatnych, natomiast za pozostałe środki, nawet nieodpłatnie, można byłoby rozdać urządzenia pokładowe dla nie mniej niż 600 czy 700 kierowców – zaznaczył poseł Jerzy Polaczek.

Znowelizowana ustawa dotyczy tylko dróg nadzorowanych przez GDDKiA, a nie dotyczy tych nadzorowanych przez koncesjonariuszy.

Zgodnie z zapowiedzią premier Ewy Kopacz już od dzisiaj od godz. 16.00 będzie możliwość podnoszenia bramek na autostradzie A1 na odcinku Gdańsk-Toruń. Rozwiązanie będzie obowiązywać w wakacyjne weekendy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl