Firmy poszkodowane przy budowie dróg chcą 13 mln zł

13 milionów złotych chcą odzyskać od GDDKiA w Poznaniu przedsiębiorcy poszkodowani przez generalnych wykonawców budowy drogi ekspresowej S-5 na odcinku Kaczkowo-Korzeńsko (Wielkopolskie). Wnioski złożyło 14 firm.

Do poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wpłynęło 14 wniosków poszkodowanych firm, które spełniają warunki ustawy z 28 czerwca 2012 roku o spłacie niektórych niezaspokojonych należności.

„Przedsiębiorcy wnioskują o wypłatę łącznie ok. 13 mln zł” – poinformowała rzecznik poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Alina Cieślak.

Według Cieślak obecnie trwa weryfikacja wniosków nadesłanych przez przedsiębiorców-usługodawców, a pierwsze wypłaty planowane są jeszcze przed końcem września.

Poszkodowane firmy pracowały przy budowie drogi ekspresowej S-5 z Wrocławia do Poznania na odcinku Kaczkowo-Korzeńsko, które budowało konsorcjum firm: Alpine-Bau oraz PBG, Hydrobudowa i Aprivia – te trzy ogłosiły upadłość.

Inwestycja obejmuje budowę ok. 30 km drogi ekspresowej i przebudowę 9 km krzyżującej się z nią drogi krajowej nr 36. Koszt całej inwestycji, która ma być ukończona w połowie 2013 roku, szacowany jest na 1,3 mld zł, z czego ponad 950 milionów złotych będzie pochodzić z budżetu UE.

Wypłatę pieniędzy firmom podwykonawczym, które nie otrzymały zapłaty za pracę przy budowie dróg i autostrad, umożliwia ustawa z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców. Poszkodowani przedsiębiorcy mogą się zwrócić o wypłatę pieniędzy do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad, który z kolei będzie dochodził pieniędzy od wykonawców, którzy nie zapłacili.

 

PAP

 

drukuj