Zachodni dyplomaci skarżą się na GDDKiA

Ambasadorowie sześciu państw napisali list do wicepremiera i ministra gospodarki, skarżą się w nim na praktyki GDDKiA wobec zagranicznych firm, które budowały drogi w Polsce.

Spółki te zarzucają Generalnej Dyrekcji wadliwe przygotowanie inwestycji i przerzucanie odpowiedzialności za problemy związane z ich realizacją. W imieniu tych firm organizacje branżowe interweniowały w instytucjach unijnych. Znalazły silnych sojuszników – dyplomatów m.in. z Niemiec, Francji czy Austrii. Roszczenia przedsiębiorstw budowlanych sięgają już 10 mld zł.

To pierwszy przypadek od szeregu lat gdzie zespołowo interweniują przedstawiciele państw; nasz rząd po prostu sobie nie radzi, a minister transportu Sławomir Nowak nie panuje nad sytuacją – stwierdził poseł Krzysztof Tchórzewski, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury. Poseł podkreśla, że roszczenia nie mają przełożenia na konkretnie wykonane roboty.

– Roszczenia dotyczą m.in. tego, że przedsiębiorcy zachodni zostali usunięci z kontraktu lub też kontrakty zostały nieprawidłowo interpretowano; narzucono im dodatkowe roboty itd. Wiele wskazuje na to, że procesy te możemy przegrać na kwotę ok 4-5 mld zł, czyli to jest 5 miliardów w błoto.  Jest to straszna sytuacja z punktu widzenia naszych wyników gospodarczych. To nie tylko chodzi o sprawę interwencji, chodzi o to, że Generalna Dyrekcja dotychczas mówiła, że wszystkie procesy które są toczone przeciwko niej, przez przedsiębiorców wynoszą ok. 3 mld zł. a tu okazuje się, że prawda jest taka, że to jest 10 mld zł, ale przedsiębiorców zachodnich – akcentuje poseł Krzysztof Tchórzewski.

W ocenie posła powinno zostać przeprowadzone wewnętrzne dochodzenie.

– Mamy tutaj instytucje do tego upoważnione i musimy reagować, bo może dojść do pewnych komplikacji w ramach UE i nie tylko z tego tytułu. Dlatego, że widać wyraźnie, że państwa zaczną pomagać przedsiębiorcom w prowadzeniu procesów sądowych. Dojdzie do tego, że zostaną jedne z najlepszych światowych kancelarii prawnych zaangażowanych – dodaje poseł Krzysztof Tchórzewski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl