viaAuto: Szybkie pasy i elektroniczny system poboru opłat

Od dziś kierowcy samochodów osobowych na autostradach A2 i A4 będą mogli zapłacić za przejazd w kilka sekund. Nowe, automatyczne bramki systemu viaAuto będą dostępne na odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Kierowcy samochodów osobowych, którzy nie chcą stać w kolejkach, aby zapłacić za przejazd autostradą, będą musieli wyposażyć się w urządzenie do poboru opłat viaAuto. Dzięki niemu, przejeżdżając przez specjalnie oznakowane w kolorze pomarańczowym bramki na autostradzie, opłata za przejazd zostanie pobrana automatycznie. Nowa forma płatności została wprowadzona w Żdżarach, Strykowie, Karwianach i Żernicy na odcinkach autostrady A4 Wrocław-Gliwice i A2 Konin-Stryków.

Nowe rozwiązanie działa w ramach systemu viaToll, który pobiera opłaty za przejazdy m.in. samochodów ciężarowych po drogach krajowych. W odróżnieniu od urządzeń stosowanych w samochodach ciężarowych te dla samochodów osobowych nie będą przypisane do konkretnego pojazdu. Dlatego będzie je można spokojnie używać w kilku samochodach.

Do końca sierpnia urządzenie viaAuto można kupić w cenie 100 zł, z czego połowa jest przeznaczona na opłaty za przejazd. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje, że nowy system pozwoli w ciągu godziny przyjąć opłaty od około 300 pojazdów. Tradycyjne bramki obsługują obecnie około 120 samochodów.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj