fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Powstanie kolejny odcinek autostrady A2

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podpisało umowę na koncepcję programową dla autostrady A2 na odcinku Mińsk Mazowiecki-Siedlce. Wypracowanie koncepcji programowej jest niezbędne, aby przejść do kolejnego etapu, jakim będzie przetarg na realizację tej części autostrady.

Inwestycja uzyskała finansowanie i możliwość realizacji dzięki ubiegłorocznej decyzji rządu ws. nowelizacji Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 oraz zwiększeniu jego limitu ze 107 do 135 mld zł.

Minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że budowa infrastruktury transportowej w Polsce Wschodniej to priorytet rządu Prawa i Sprawiedliwości.

– To przede wszystkim decyzja rządu doprowadzi do tego, że wschodnie regiony Polski będą bardzo dobrze skomunikowane nie tylko na osi wschód-zachód, ale także z południem Europy poprzez Via Carpatię, z którą autostrada A2 będzie się krzyżowała (…). Z dużą determinacją traktujemy problem rozbudowy infrastruktury w regionach Polski Wschodniej jako zadanie priorytetowe – wskazał Andrzej Adamczyk.

Wartość umowy na opracowanie elementów koncepcji programowej dla 37,5 km odcinka autostrady A2 – od obwodnicy Mińska Mazowieckiego do Siedlec -wynosi ok. 6,5 mln zł.

Przetarg na tę część autostrady ma być ogłoszony w 2019 r. Podpisanie umowy na projekt i budowę planowane jest natomiast na 2020 r. Do ruchu inwestycja zostanie oddana w 2023 r.

Według wcześniejszych planów, autostrada A2 na odcinku Mińsk Mazowiecki-Siedlce miała zostać wybudowana do 2033 r. Przyspieszenie realizacji tej inwestycji to szansa rozwojowa dla Polski Wschodniej i całego kraju.

RIRM

drukuj