fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Ks. abp Hoser: ustawa o in vitro to „tykająca bomba”

Ustawa o in vitro jest „tykającą bombą” podkreślił ks. abp Henryk Hoser, nawiązując do przyjętej wczoraj przez Sejm rządowej ustawy o tzw. leczeniu niepłodności.

Przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP zwracał uwagę, że ustawa wpłynie nie tylko na instrumentalizację ludzkiego życia, ale także na trudną do przewidzenia zmianę ludzkiego genomu.

Jest to tykająca bomba, jeśli chodzi o przyszłość. Genetycy są bardzo jednoznaczni, mówią: „my nie znamy wszystkich konsekwencji zapłodnienia poza warunkami fizjologicznymi”. Chodzi tutaj o konsekwencje genetyczne, które będą się ujawniać w ciągu całego życia człowieka, nie tylko przy urodzeniu. Są to konsekwencje, które będą się przenosiły na następne pokolenia; które będą wpływały na zmianę genomu ludzkiego, czyli tego dziedzictwa genowego, które przenosi się z pokolenia na pokolenie – tłumaczył ks. abp Henryk Hoser.

Rządowy projekt umożliwia skorzystanie z procedury in vitro małżeństwom oraz osobom pozostającym we wspólnym pożyciu. Ponadto zakłada eugeniczną selekcję ludzkich embrionów i umożliwia poczęcie na szkle komórek rozrodczych po śmierci „dawcy”.

W oficjalnym komunikacie Prezydium Episkopatu wyraziło rozczarowanie wczorajszym głosowaniem ws. in vitro. Księża biskupi oświadczyli, że poparcie dla rządowej ustawy stoi w sprzeczności z nauczaniem papieża Franciszka. Posłowie zlekceważyli też krytyczną ocenę moralno-etyczną biskupów wobec projektu.

Prezydium Episkopatu wyraziło nadzieję, że ustawa zostanie poprawiona w Senacie.

RIRM

drukuj