Sejm przyjął prezydencki projekt nowelizacji prawa karnego

Wszystkie kluby opowiedziały się za przyjęciem prezydenckiego projektu nowelizacji prawa karnego, zaostrzającego kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci.

Poparte zostały też poprawki sejmowej komisji poszerzające zakres zmian. Projekt zakłada podwyższenie poziomu ochrony małoletnich, a także osób nieporadnych ze względu na swój stan psychicznych lub fizyczny.

W myśl proponowanych zmian w sprawach karnych sądy będą musiały sprawdzić czy przestępstwo nie zostało popełnione na szkodę małoletniego. W  przypadku ustalenia, że tak było, sąd powinien wymierzyć wyższą karę.

Wraz z podpisaniem ustawy przeprowadzona zostanie szeroka kampania informacyjna dotycząca wprowadzonych zmian – mówił w Sejmie prezydencki minister Andrzej Dera. Jak dodał, będzie ona miała charakter prewencyjny.

– Nie chciałbym żeby ta kampania skupiła się na tym, że Rzecznik Praw Dziecka czy Prezydent RP będą prowadzili tę kampanię, tylko do tego jest potrzeba wszystkich podmiotów: Parlamentu, Komisji Sprawiedliwości, Ministerstwa Sprawiedliwości. Żeby ta świadomość wzrosła i ludzie wiedzieli, że coś się zmieniło w polskim prawie. To coś bardzo istotnego nie możemy być obojętni wobec krzywdy dziecka i ta bierność będzie miała wymiar obowiązku oraz reakcji Kodeksu karnego – mówił minister Andrzej Dera.

Proponowane przepisy przewidują zaostrzenie odpowiedzialności wobec przestępców, którzy dopuszczą się okaleczenia, uprowadzenia, porzucenia dziecka czy handlu dziećmi.

Procedowany projekt jest ósmą inicjatywą ustawodawczą, wniesioną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę od początku jego kadencji.

RIRM

drukuj