Akademicki Klub Obywatelski broni decyzji o połączaniu gdańskich muzeów

Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego broni decyzji resortu kultury o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Przedstawiciele klubu podkreślili, że decyzja ministerstwa jest uzasadniona „zarówno ze względów merytorycznych, jak i organizacyjnych”.

Zaapelowano też o „powściągnięcie emocji i zakończenie politycznego konfliktu”. Klub wskazał też, by nie ulegać fałszywej propagandzie o chęci likwidacji muzeum przez nowy rząd.

Pod apelem w obronie decyzji o połączeniu muzeów podpisali się przewodniczący AKO m.in. w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Katowicach.

Celem środowisk akademickich jest, by społeczeństwo poznało całą prawdę o losach Polaków podczas II Wojny Światowej – uzasadnia prof. Andrzej Stepnowski z AKO w Gdańsku, dodając, że połączenie muzeów wypełnia to zadanie.

– Ta koncepcja muzeum II wojny, które eksponuje nieszczęścia i tragedie ludności cywilnej – zresztą słusznie, że jest to przedstawione – ale nie przedstawia tego w kontekście heroicznej walki naszych przodków Polaków. Udziału Polski w II wojnie światowej, szczególnie w Gdańsku, od Westerplatte zaczynając (bo tu ta wojna się zaczęła), pomijając to, a koncentrując się na jakimś takim uniwersalistycznym przesłaniu o złu wojny i nieszczęściach ludności cywilnej. Nie koniecznie punktując nasze straty i polskie tragedie. Taka koncepcja wydaje nam się nie tylko nie prawdziwa ale i nie właściwa – podkreśla prof. Andrzej Stepnowski z AKO w Gdańsku.

Tymczasem skargi na decyzje resortu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie złożyli: dyrekcja MIIWŚ i RPO.

W lutym  Ministerstwo Kultury złożyło zażalenie na ostatnie postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i czekając na jego rozpatrzenie przez NSA, wstrzymało wykonanie zarządzenia o połączeniu muzeów. Resort podtrzymał jednocześnie zamiar połączenia.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl