fot. PAP/Piotr Nowak

Min. A. Adamczyk: Dzięki wprowadzeniu „korytarzy życia” i jazdy „na suwak” poprawi się bezpieczeństwo na polskich drogach

Dzięki wprowadzeniu „korytarzy życia” i jazdy „na suwak” poprawi się bezpieczeństwo na polskich drogach – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obwiązek tworzenia tzw. „korytarza życia” i jazdy „na suwak” wprowadza nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która została w środę przyjęta przez Sejm.

Minister Andrzej Adamczyk wyraził jednocześnie nadzieję, że zmiany w przepisach zostaną dziś zaakceptowane przez Senat. Wskazał też na cele ustawy.

– Wprowadzając te przepisy, chcemy, żeby każdy z kierowców miał świadomość, że zdrowie i życie poszkodowanych często zależy od jego zachowania, od tego, czy umożliwi przejazd samochodów ratunkowych czy nie. Jazda „na suwak” z kolei to rozwiązanie postulowane od dawna. Daje szansę i możliwość w miejscach zwężenia jezdni, redukcji pasów do płynnego przejścia z kilku pasów na ich zmniejszoną ilość – podkreślił.

Znowelizowane Prawo o ruchu drogowym, wprowadzające do przepisów tzw. „korytarz życia” i jazdę „na suwak” mają wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia.

Celem nowych rozwiązań jest zapewnienie krótszego czasu przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych oraz zmniejszenie zatorów drogowych i poprawa bezpieczeństwa w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu.

RIRM

drukuj