fot. pl.wikipedia.org

Projekt dotyczący tzw. małego ZUS-u plus dla firm trafił do konsultacji społecznych

Do konsultacji społecznych trafił projekt dotyczący tzw. małego ZUS-u plus dla firm. Składki będą liczone od dochodów. To realizacja zapowiadanego przez PiS rozbudowy programu ulg dla małych przedsiębiorstw. 

Z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać ponad 300 tys. mikrofirm, których przychód za poprzedni rok nie przekraczał 120 tys. zł, a miesięczny dochód ok. 6 tys. zł.

Dzięki rozszerzeniu tzw. małego ZUS-u w kieszeniach przedsiębiorców zostanie średnio kilkaset złotych miesięcznie – wskazuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

– To jest jeden z elementów piątki PiS zapowiedzianej na pierwsze sto dni przez premiera Mateusza Morawieckiego. Projekt przygotowany wspólnie z prof. Gertrudą Uścińską, prezes ZUS już wysłaliśmy do konsultacji. Propozycja ta dotyczy najmniejszych przedsiębiorców. Zgodnie z tym projektem przedsiębiorcy, którzy uzyskują roczny przychód do poziomu 120 tys. będą płacić składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do dochodów. To oznacza, że miesięcznie oszczędzą nawet 500-600 złotych – wyjaśnia min. Jadwiga Emilewicz.

Obecnie z tzw. małego ZUS-u mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód za 2018 r. nie przekraczał 63 tys. zł rocznie.

Właściciele mikrofirm muszą jednak pamiętać, że opłacanie niższych składek przełoży się w przyszłości na niższe emerytury czy renty.

RIRM

drukuj