fot. PAP/Darek Delmanowicz

Minister infrastruktury zainaugurował budowę drogi S19 – fragmentu trasy Via Carpatia

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zainaugurował dziś budowę drogi S19, która połączy Nisko i Podgórze. To także element trasy Via Carpatia.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Odcinek S19 między Niskiem a Podgórzem będzie miał około 11,5 km długości.

– Via Carpatia to droga, która przebiega przez wschodnie regiony naszego kraju – mówił Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury dodał, że duże nadzieje z budową tego szlaku wiążą między innymi Litwini, Białorusini, Bułgarzy i Rumunii. Szef resortu wyraził nadzieję, że Rzeszów będzie połączony z Warszawą poprzez Lublin drogą ekspresową już za ponad dwa lata.

– Mamy nadzieję, że w 2022 roku z Rzeszowa pojedziemy drogą ekspresową o parametrach drogi autostradowej do Warszawy, bo ta dzisiejsza inwestycja i te, które trwają i są w przygotowaniu, pozwolą ten bardzo odważny, ambitny ale oczekiwany przez rzesze Polaków plan zrealizować – wskazał Andrzej Adamczyk.

Via Carpatia ma ogromne znaczenie dla całego regionu – podkreślał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Nasze społeczności będą korzystały z ogromnego potencjału gospodarczego, który urodzi się razem z  budową S19. Widzimy to na  przykładach innych dróg szybkiego ruchu, że one ogniskują, że one są magnesem do powstawania działalności gospodarczych, podmiotów gospodarczych, nowych miejsc pracy – zaznaczył.

Dzięki budowie trasy Via Carpatia Polska zaczyna wykorzystywać swoje położenie w centrum Europy – wskazała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

– To dla nas niezwykle ważne. Wiemy, jak bardzo potrzebny jest ten kontakt ze stolicą województwa. Przełamanie zaszłości jeszcze pozaborczych sprawia, ze rzeczywiście przestajemy tutaj na Podkarpaciu czuć się regionem wykluczonym czy peryferyjnym – powiedziała Ewa Leniart.

Łącznie w Polsce szlak Via Carpatia będzie miał długość ponad 700 km.

TV Trwam News

drukuj