fot. PAP/EPA

A. Merkel po szczycie UE ws. budżetu: Różnice zbyt duże, by osiągnąć porozumienie

Różnice są wciąż zbyt duże, aby osiągnąć porozumienie – powiedziała w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel po fiasku szczytu UE w Brukseli, dotyczącego unijnego budżetu na lata 2021-2027.

„Będziemy musieli ponownie przyjrzeć się sprawie” – powiedziała Merkel i podkreśliła, że data następnego szczytu w sprawie budżetu nie została jeszcze ustalona.

„Decyzję podejmie przewodniczący Rady Europejskiej” – zaznaczyła.

Szef Rady Charles Michel zaznaczył, że rozmowy są bardzo trudne m.in. ze względu na dziurę po brexicie, która wynosi 60-74 mld euro w okresie siedmiu lat. Belg zapowiedział konsultacje ze stolicami w najbliższych dniach i tygodniach, ale nie poinformował, kiedy zamierza podjąć kolejną próbę ustalenia budżetu.

Przedstawione na szczycie porozumienie ws. budżetu zostało odrzucone jako niewystarczające przez kilkanaście krajów, określanych jako przyjaciele polityki spójności, w tym Polskę. Grupa tych państw jednomyślnie opowiedziała się przeciw obniżeniu wielkości budżetu UE.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl