fot. PAP/Adam Warżawa

Min. A. Adamczyk: Stanowisko państw członkowskich ws. pakietu mobilności się zmienia

Stanowisko państw członkowskich ws. pakietu mobilności się zmienia – powiedział w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Polityk bierze udział w spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie transportu.

Szef resortu infrastruktury zasugerował, że możliwe jest odejście od niektórych zapisów pakietu mobilności. Regulacje zakładają m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników, co zwiększy koszty dla firm.

Tym rozwiązaniom od samego początku sprzeciwia się m.in. Polska. Minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że grono przeciwników się powiększa.

– Portugalia przyłączyła się do państw, które uznają, że te zapisy są szkodliwe. Na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej Słowacja i Czesi potwierdzili, że nie mogą przyjąć przepisów, które szczególnie uderzają w środowisko naturalne, więc będą też przeciwni. Tak samo Węgrzy i Łotysze. Wydaje się, że Finowie również mają sceptyczne podejście do proponowanych zmian. Również  Bułgarzy i Irlandczycy – wymienił Andrzej Adamczyk.

Obecnie trwają negocjacje w formacie trójstronnym nad ostatecznym kształtem przepisów pakietu mobilności. Polska i inne kraje chcą odejść m.in. od konieczności powrotu ciężarówek do kraju, w którym mieści się główna siedziba firmy transportowej.

Kolejne negocjacje ws. regulacji z udziałem państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej odbędą się 9 grudnia. Prace przyśpieszają Francja i Niemcy, zwolennicy tzw. pakietu mobilności.

RIRM

drukuj