[TYLKO U NAS] Dr L. Pietrzak: Rosja będzie kroiła Ukrainę jak tort

Ukraina nie jest członkiem NATO i UE, więc Rosja będzie starała się coraz częściej prowokować tego typu incydenty. Myślę, że o ile Rosja nie zdoła doprowadzić do upadku Ukrainy, to trzeba przewidywać scenariusz, że Ukraina będzie krojona po kawałku przez Rosję jak tort – powiedział o możliwych kolejnych działaniach Rosji w stosunku do Ukrainy w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja historyk dr Leszek Pietrzak.

Rosjanie zajęli w niedzielę rano okręty ukraińskie na Morzu Azowskim. To nie pierwszy tego typu incydent ze strony Rosji.

– Doszło do incydentu, w wyniku którego ukraińskie okręty zostały ostrzelane, a następnie zajęte. Rosja uznała działania Ukraińców na Morzu Azowskim jako naruszenie wód terytorialnych. Przypomnę, że w 2014 roku doszło do podobnego incydentu na Morzu Bałtyckim, gdzie został zajęty kuter litewski – przypomniał dr Leszek Pietrzak.

Działanie Rosji ma doprowadzić do tego, by stopniowo przywłaszczać sobie kolejne tereny Ukrainy – zaznaczył dr Leszek Pietrzak.

– Ukraina nie jest członkiem NATO i UE, więc Rosja będzie starała się coraz częściej prowokować tego typu incydenty. Myślę, że o ile Rosja nie zdoła doprowadzić do upadku Ukrainy, to trzeba przewidywać scenariusz, że Ukraina będzie krojona po kawałku przez Rosję jak tort. Nie wiadomo tylko, czy pojawią się kolejne rejony, na których dojdzie do działalności prorosyjskich separatystów czy oficjalnie będą zajmowane kolejne tereny z dorobionym uzasadnieniem, np. ochrony Rosjan – podkreślił historyk.

Rosjanie prowadzą ekspansję nie tylko na Morzu Azowskim. Ich działania skupiają się również na innych akwenach.

– Poza Morzem Azowskim bardzo ważne jest dla Rosjan Morze Czarne, na którym coraz mocniej zaznaczają swoją obecność. Już teraz mówi się, że są w stanie wykonać skuteczny atak na każdego przeciwnika na ponad 90 proc. powierzchni tego akwenu. Kolejne takie morze to Bałtyk. Incydent z litewskim kutrem nie był jedynym na tym morzu – wskazał dr Leszek Pietrzak.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Pietrzaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl