fot. PAP/EPA

Apel do rodzin o włączenie się do modlitwy za Syrię

Ks. abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, zaapelował do wszystkich rodzin o włączenie się do modlitwy w intencji Syrii.

Do wszystkich rodzin

Najdrożsi,

zaproszenie Papieża Franciszka do dnia modlitwy i postu w intencji Syrii i wszystkich narodów dotkniętych dramatem wojny powinno być przyjęte z powagą i zaangażowaniem przez nas wszystkich.

Obrazy jakie okrążyły świat i ciągłe tragiczne wiadomości wołają do naszego serca, naszego rozumu, naszej wiary. Dlatego też zapraszam was do przyjęcia tego wezwania Ojca Świętego i podjęcia w waszych domach tego gestu postu i modlitwy.

Drodzy rodzice, nie lękajcie się podać waszym dzieciom skromnego posiłku; będzie to okazja do wyjaśnienia im co dzieje się na świecie i jak te okrutne fakty nie mogą pozostawić nas obojętnymi.

Wraz z tymi trudnymi wydarzenia nie zapominajcie zakomunikować nadziei na pokój ofiarowanej przez zmartwychwstałego Chrystusa, który pojednał świat – nie gestami przemocy i zemsty, ale darem z siebie.

Nie zapomnijcie zaprosić dziadków i osoby starsze na ten posiłek przygotowany z niewielkiej ilości pokarmu, ale wielu słów; jeśli ktoś z nich doświadczył wojny, niech opowie co oznacza życie pod [ostrzałem] bomb i w niepewności jutra oraz jaki jest sens ich modlitwy w tych dniach.

I was drogie dzieci i młodzi, nie narzekajcie, że w sobotę nie będzie na stole obfitego posiłku, ale dziękujcie waszym rodzicom za to co wam ofiarują, co więcej wymagajcie od nich wyjaśnienia powodów, dla których warto mieszkać na tej ziemi zbyt często naznaczonej przez żałoby i przemoc.

Wspólnie, przy stole, módlcie się! Za rodziny w Syrii, za dzieci, które umierają każdego dnia z powodu nienawiści i głodu, za rządzących powołanych do poszukiwania rozwiązań pokojowych a nie przemocy. Śpiew psalmu, lektura fragmentu Ewangelii, dziesiątka różańca, kilka innych modlitw wypowiedzianych na głos, prosta pieśń; niech każda rodzina wybierze najlepszy jaki zna sposób wstawiennictwa, by stanąć pomiędzy tajemnicą zła, które znaczy naszą historię i Boga pokoju, który uzdrawia i zbawia.

Dziękuję!

Ks. abp Vincenzo Paglia
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny
Città del Vaticano, 4 września 2013

RIRM

drukuj