Zawieszenie broni na syryjsko-libańskim pograniczu

Radykalna szyicka organizacja Hezbollah oraz grupa terrorystyczna Dżabhat Fatah al-Szam, które prowadziły przeciwko sobie działania zbrojne na pograniczu syryjsko-libańskim, zawarły zawieszenie broni. Rozejm obowiązuje od czwartku rano – podał Reuters.

Hezbollah, wspierany przez syryjską armię, rozpoczął 21 lipca na obrzeżach libańskiego miasta Arsal (ok. 12 km od syryjskiej granicy) ofensywę wymierzoną w dżihadystów, głównie bojowników ze związanej niegdyś z Al-Kaidą grupy Dżabhat Fatah al-Szam (dawniej Front al-Nusra).

Negocjacje w sprawie zawieszenia broni, przy udziale przedstawicieli libańskich władz, toczyły się od wtorku. Cytowane przez agencję Reutera anonimowe źródło informuje, że dżihadystom zależało na gwarancji bezpiecznego przedostania się do kontrolowanych przez islamistów obszarów w Syrii.

Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah oświadczył w środę, że jego organizacja jest bliska pokonania bojowników Dżabhat Fatah al-Szam, którzy stracili już większość terenu w rejonie walk. Według danych libańskich służb bezpieczeństwa, w walkach zginęło ok. 20 bojowników Hezbollahu i prawie 150 dżihadystów.

Jak pisze Reuters, kolejna ofensywa Hezbollahu prawdopodobnie będzie wymierzona głównie w bojowników Państwa Islamskiego, o ile nie wycofają się oni z tych terenów.

W czasie trwającej od sześciu lat wojny w Syrii libański Hezbollah – wspierający militarnie reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada – odegrał znaczącą rolę w zwalczaniu dżihadystów w rejonie miasta Arsal.

W sierpniu 2014 roku Państwo Islamskie i Al-Kaida uprowadziły w Arsal ok. 30 libańskich żołnierzy i policjantów. Szesnastu z nich zostało uwolnionych pod koniec 2015 roku w następstwie długich negocjacji; IS wciąż przetrzymuje dziewięciu wojskowych

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl