fot. flickr.com

Węgry: rząd przekaże pomoc dla szpitali w Syrii

Rząd węgierski udzieli pomocy wysokości 505 mln forintów (1,6 mln euro), aby zapewnić funkcjonowanie przez rok trzech szpitali w Syrii – poinformował w środę dziennik „Magyar Hirlap”.

Premier Viktor Orban przekazał we wtorek w Budapeszcie dokument informujący o tej pomocy nuncjuszowi apostolskiemu w Syrii księdzu kardynałowi Mario Zenariemu. Fundusze zostały wyasygnowane w ramach programu „Hungary Helps” na szpital św. Ludwika w Aleppo oraz szpitale francuski i włoski w Damaszku.

Przekazując dokument, premier Orban podkreślił, że Węgry są zaangażowane w pomoc potrzebującym społecznościom i rodzinom na Bliskim Wschodzie i chciałyby przyczynić się do złagodzenia katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną w regionie. Dodał, że nie należy sprowadzać problemów do Europy, tylko pomagać tam, gdzie się one pojawiły.

Ksiądz kardynał Mario Zenari podkreślił ze swej strony, że „przemoc w Syrii dotyka przede wszystkim mniejszości, a zwłaszcza chrześcijan, a wśród nich w największym stopniu cierpią najbardziej bezbronni, czyli kobiety i dzieci”.

Zaznaczył, że „znaczna część domów jest uszkodzona, a co trzecia szkoła zniszczona; połowa szpitali przestała istnieć lub jest nie do użytku”. Nuncjusz podkreślił przy tym, że dzięki pomocy międzynarodowej tamtejsze szpitale chrześcijańskie leczą nie tylko chorych chrześcijan, ale także muzułmanów.

PAP/RIRM

drukuj