fot. flickr.com

Szef węgierskiej dyplomacji: Węgry za kierowaniem uchodźców z powrotem ku Syrii zamiast do Europy

W interesie Węgier jest, by Turcy rozwiązali problem imigrantów kierując ich nie ku Europie, tylko Syrii – powiedział we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto agencji MTI z Baku, gdzie przebywa z premierem Viktorem Orbanem.

Peter Szijjarto oznajmił, że jeśli chodzi o działania Turcji w Syrii, to rząd węgierski powinien brać pod uwagę tylko jedno – węgierski interes narodowy. Ten zaś dyktuje unikanie sytuacji, w której kilkaset tysięcy nielegalnych imigrantów trzeba byłoby siłą zatrzymać na południowej granicy Węgier.

Gdyby zadać nam, Węgrom, pytanie, co wolimy: żeby Turcja przesiedliła imigrantów do Syrii, czy żeby otworzyła granice w kierunku Europy, to nasza odpowiedź będzie jednoznaczna: niech Turcja przesiedli imigrantów z powrotem do Syrii i niech nie otwiera bram do Europy przed 4 milionami imigrantów” – oznajmił Szijjarto.

Jak dodał, jeśli ci imigranci ruszą w drogę, to trzeba będzie ich zatrzymać na południowej granicy Węgier, a tego – zaznaczył – lepiej uniknąć.

Dodał, że nie ma wśród podstawowych praw człowieka prawa do migracji, jest natomiast prawo do życia w pokoju i bezpieczeństwie we własnej ojczyźnie. Trzeba stworzyć po temu warunki – powiedział.

Szef dyplomacji zadeklarował, że Węgry będą chętnie współpracować z Turcją także, jeśli kraj ten stworzy w Syrii strefę bezpieczeństwa – wtedy można by do powstałych tam osad przesiedlić rodziny, które musiały kiedyś opuścić Syrię.

To jest nasza polityka: pomocy należy udzielać tam, gdzie jest problem, zamiast sprowadzać problem tam, gdzie go nie ma” – oznajmił.

Węgierski minister powiedział też, że uważa za sprawę dwustronną fakt, że Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje przeciwko trzem tureckim ministrom w reakcji na zbrojną ofensywę Ankary w północno-wschodniej Syrii .

Oczywiście zawsze nas niepokoi, jeśli kraj dysponujący największą armią w NATO znajduje się w konfrontacji z państwem o drugiej co do wielkości armii” – powiedział Szijjarto, dodając, że Węgrom jako krajowi członkowskiemu Sojuszu zależy na tym, by NATO było silne i zjednoczone, a także by występowało w nim jak najmniej napięć.

Dlatego w interesie Węgier leży to, by Amerykanie i Turcy zdołali rozwiązać ten problem, „ale jest to sprawa amerykańsko-turecka, z którą Węgrzy nie mają nic wspólnego” – oznajmił.

Orban spotkał się w poniedziałek w Baku z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, z którym rozmawiał o rozwijaniu stosunków dwustronnych. Erdogan podziękował premierowi Węgier za wspieranie Turcji na scenie międzynarodowej – powiedział rzecznik Orbana, Bertalan Havasi.

Turcja od środy prowadzi inwazję wojskową w północno-wschodniej Syrii. Atak jest wymierzony w siły kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów; są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego w Syrii. SDF kontrolują obecnie większość północnych terenów tego kraju.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl