(fot. PAP/EPA)

Waela al-Halki premierem Syrii

Prezydent Syrii Baszar el-Asad desygnował na stanowiska premiera dotychczasowego ministra zdrowia Waela al-Halkiego.

Kilka dni wcześniej szef rządu Rijad Hidżab ogłosił, że przechodzi na stronę rebeliantów i zbiegł do Jordanii. Halki zastąpi na stanowisku wicepremiera Omara Galawandżiego, który miał – jak informowała syryjska telewizja w poniedziałek – „czasowo kierować sprawami bieżącymi” rządu. 48-letni Halki, członek rządzącej partii Baas, pochodzi z miasta Dara, które było kolebką syryjskiego powstania.

W latach 2000-2004 był sekretarzem generalnym tamtejszego oddziału Baas. W 2010 roku został szefem lekarskiego związku zawodowego. Nominacja następuje 72 godziny po ogłoszeniu przez rzecznika Hidżaba, że porzuca on reżim, który nazwał „terrorystycznym i zabójczym”. Hidżab to najwyższy rangą funkcjonariusz reżimu Asada, który przeszedł na stronę opozycji. Według jordańskiego ministerstwa ds. informacji Rijad Hidżab wraz z rodziną w środę rano przybył do Jordanii.

W syryjskim konflikcie zginęło już ponad 21 tys. ludzi – twierdzi opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, powołując się na dane od rebeliantów i świadków.

drukuj